Technologia i technika cały czas idzie do przodu. Dzięki temu za niedługo, zamiast paneli fotwoltaicznych będziemy mogli mieć okna solarne!
Ekologia i ochrona środowiska
Ochrona środowiska, dbanie o ziemię i życie w duchu zero waste, to dziś sprawy, o których wiele się mówi. Coraz częściej stosujemy odnawialne źródła energii i staramy się wywierać mniejszy negatywny wpływ na środowisko. Korzystanie z reklamówek wielorazowego użytku czy marnowanie mniej jedzenia, to tylko niektóre sprawy, które możemy zrobić w celu ochrony środowiska.
Ekologiczne źródła energii
Coraz więcej osób stara się pozyskiwać prąd w ekologiczny sposób za sprawą np. paneli fotowoltaicznych. Dzięki słońcu jesteśmy w stanie wygenerować „swój” prąd, a więc nie musimy kupować go od innych firm. Wiele osób stawia również na ekologię pod względem ocieplania domu i rezygnuje z kopciuchów na rzecz pompy ciepła. Dzięki dofinansowaniom z rządu koszt zamontowania paneli fotowoltaicznych czy pompy ciepła jest o wiele niższy.
Okna solarne
Na całym świecie naukowcy starają się jeszcze bardziej połączyć ekologię z technologią. Od wielu lat starają się oni zmienić np. klasyczne okna w panele, które przepuszczałyby słońce i generowały prąd. Okazuje się, że przełomowy krok w tym kierunku zrobili naukowcy z Australii. Udało się im bowiem zwiększyć wydajność i stabilność okien słonecznych.
Przełom u australijskich naukowców
Naukowcy z Australii ulepszyli półtransparentne komórki słoneczne, które mogą być wykorzystywane w oknach zamiast szyb. Dzięki nim przepuszczane jest światło i dodatkowo generowana jest energia elektryczna. Jest więc to spory krok naprzód w świecie ekologii i poszerzania sposobów na pozyskiwanie odnawialnych źródeł energii. Może to być kolejny produkt, obok paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła i wiatraków, które pozwalają na ekologiczny sposób pozyskiwania energii.
Prace trwały od dawna
Wynalazek ten nie jest nowy, ponieważ prace nad półprzezroczystymi perowskitowymi ogniwami słonecznymi trwają od lat, ale dopiero od niedawna nastąpiły postępy w tym kierunku. Dzięki temu możliwe będzie jeszcze szybsze stworzenie, opatentowanie i wprowadzenie okien solarnych na rynek.
Naukowcy z Australii
Naukowcy z Monash University i Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) pracowali nad poprawą przepływu światła oraz możliwościach prądotwórczych okien solarnych. To właśnie oni poprawili dotychczasowe osiągnięcia w tej dziedzinie i opracowali taki system półprzezroczystych perowskitowych ogniw słonecznych, które mają wydajność (współczynnik konwersji promieni słonecznych na energię elektryczną) na poziomie15,5%, przy jednoczesnym przepuszczaniu 20,7% światła.
Więcej światła dziennego
Dzięki tej zmianie okna solarne coraz bardziej przypominają szyby, przez które do pomieszczeń wpada światło. Naukowy z Monash University i Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation stworzyli również drugi prototyp okna solarnego, gdzie jego wydajność jest na poziomie 4,1%, ale przepuszczalność światła jest już na poziomie 52,4%. Dzięki tym prototypom mamy do dyspozycji dwa okna solarne, które można zastosować w zależności od tego, jaki chcemy mieć poziom przepuszczalności światła.