Moja córka boi się lekcji WF-u! Matczyne rozterki [LIST DO REDAKCJI]

Ewelina
Człowiek
29.08.2023 9:42
Moja córka boi się lekcji WF-u! Matczyne rozterki [LIST DO REDAKCJI]

List do Redakcji: Lekcje wychowania fizycznego - między strachem a odpowiedzialnością

Początek nowego roku szkolnego

Kiedy wrzesień zbliża się wielkimi krokami, większość dzieci z niecierpliwością oczekuje powrotu do szkoły. Moja córka, Julia, nie jest wyjątkiem. Cieszy się na myśl o spotkaniu z koleżankami, nowych książkach i tematach do odkrycia. Jednak pewien cień kładzie się na jej entuzjazm - lekcje wychowania fizycznego.

Julia i jej strach

Julia zawsze była aktywną dziewczynką. Lubiła biegać, skakać i bawić się na świeżym powietrzu. Jednak od pewnego czasu zauważyłam zmianę w jej zachowaniu. Zaczęła unikać aktywności fizycznych, a nawet proste ćwiczenia w domu wydawały się być dla niej problemem. Kiedy zapytałam ją, dlaczego tak się dzieje, przyznała, że boi się lekcji WF-u w szkole. Twierdzi, że niektóre ćwiczenia są dla niej zbyt trudne i nie potrafi ich wykonać.

Presja rówieśników i dylematy Julii

Dowiedziałam się, że wiele dziewczyn z jej klasy ma zwolnienia z WF-u. Julia czuje się wyobcowana, kiedy jako jedna z nielicznych musi uczestniczyć w zajęciach. Opowiadała mi o sytuacjach, kiedy dziewczyny śmiałły się z niej, bo nie potrafiła wykonać pewnych ćwiczeń. To dodatkowo obniżyło jej samoocenę i wzmocniło lęk przed lekcjami. Zaczęła mnie prosić o załatwienie zwolnienia, argumentując, że jeśli tego nie zrobię, będzie wagarować.

Matczyne dylematy

Jako matka pragnę, by moje dziecko czuło się dobrze i bezpiecznie. Jednak jestem przekonana o ważności aktywności fizycznej w życiu każdego człowieka. Chciałabym, by Julia nauczyła się radzić sobie z trudnościami, a nie uciekać od nich. Zastanawiam się, czy moje podejście nie jest zbyt rygorystyczne. Może powinnam być bardziej wyrozumiała i wsłuchać się w jej obawy?

Rozmowa z nauczycielem

Postanowiłam porozmawiać z nauczycielem WF-u. Opowiedział mi o tym, jak ważne są te lekcje dla rozwoju fizycznego i psychicznego dzieci. Zauważył jednak, że Julia często wycofuje się z ćwiczeń i wydaje się być zestresowana. Zaproponował indywidualne podejście do niej, by pomóc jej przełamać lęk.

Prośba o radę

Stoję teraz przed trudnym wyborem. Czy powinnam załatwić Julii zwolnienie i pozwolić jej unikać trudnych sytuacji? Czy może powinnam zachęcić ją do stawienia czoła swoim lękom i wspierać ją w tym? Proszę o radę, jak postępować w tej skomplikowanej sytuacji.

Z poważaniem,

Zmartwiona Mama.

Odpowiedź redakcji

Drogie Czytelniczki i Czytelnicy, jeśli borykacie się z podobnymi dylematami lub innymi problemami, które chcielibyście podzielić się z nami, zachęcamy do napisania na adres [email protected].

Gwarantujemy pełną anonimowość i dyskrecję. Pamiętajcie, że dzielenie się swoimi uczuciami i doświadczeniami może być pierwszym krokiem do znalezienia odpowiedzi i wsparcia. Jesteśmy tu dla Was, by słuchać, doradzać i inspirować.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną