Ceny jagodzianek w Polsce przekraczają granice wyobraźni! Tak drogo jeszcze nie było!

Martyna P.
Newsy
15.07.2022 10:27
Ceny jagodzianek w Polsce przekraczają granice wyobraźni! Tak drogo jeszcze nie było!

Jagodzianki wielu osobom kojarzą się z przysmakiem lata. Piekarnie proponują aktualnie swoim klientom świeżo wypieczone słodkie bułki ze świeżymi jagodami. Niestety w wielu miejscach w Polsce ich ceny są wręcz zawrotne. W niektórych piekarniach czy kawiarniach za jagodziankę trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych. Dlaczego w tym roku jagodzianki są aż tak drogie?

Zdjęcie Ceny jagodzianek w Polsce przekraczają granice wyobraźni! Tak drogo jeszcze nie było! #1

Wysokie ceny jagodzianek

Jagodzianki to wyjątkowo smaczne i popularne słodkie bułki. Osoby, dla których lato nie obejdzie się bez spróbowania chociaż raz pysznego wypieku, w tym roku czeka cenowy szok. W wielu miejscach w Polsce za jagodziankę trzeba zapłacić wyjątkowo dużo. Oczywiście cena bułki w zależności od regionu może się różnić, nie da się ukryć, że aktualnie za jagodziankę zapłacić można nawet między 15 a 30 złotych za sztukę!

Skąd aż tak wysokie ceny jagodzianek?

Jak sama nazwa mówi, głównym składnikiem tego słodkiego przysmaku są oczywiście jagody. Niestety w tym roku w związku z mało sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi (wysokie temperatury i mało deszczu), jagód w lasach jest po prostu mało. Przekłada się to na ich ostateczną cenę.

Za kilogram jagód w tym roku zapłacić trzeba średnio 30-50 zł za kilogram. Do tego dochodzą oczywiście inne koszty wyrobu jagodzianki, które wzrosty także przez przyrost inflacji.

Współwłaściciel piekarni Picador w stolicy Stanisław Włoczewski w rozmowie TVN24 wyjaśnił, że na ostateczną cenę jagodzianki sumuje się wiele czynników.

„Jagodzianka to nie tylko jagody, jagodzianka to energia, to koszt masła, mąki i jagód i jeżeli zsumujemy te wszystkie rzeczy, to otrzymamy odpowiedź na pytanie, dlaczego jagodzianka tyle kosztuje” — powiedział

Zdjęcie Ceny jagodzianek w Polsce przekraczają granice wyobraźni! Tak drogo jeszcze nie było! #2

Jak samemu zrobić jagodzianki?

Gdy wysoka cena jagodzianek w piekarni czy kawiarni zniechęca Was do zakupu, dobrym rozwiązaniem jest oczywiście przyrządzenie ich we własnym zakresie. Chociaż z pozoru dla wielu osób przygotowanie słodkich bulek z jagodami może być nie lada wyzwaniem, gwarantujemy, to wcale nie jest takie trudne.

Przepis na jagodzianki

Z podstawowych składników, które potrzebne będą do przygotowania słodkości z jagodami, są: mąka, cukier, masło, mleko, drożdże, jajka i oczywiście jagody.

Prosty przepis na jagodzianki znajdziecie TUTAJ.  

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną