Nowa ustawa deweloperska weszła w życie od 1 lipca! Co się zmieniło?

Katarzyna
Prawo
13.07.2022 22:38
Nowa ustawa deweloperska weszła w życie od 1 lipca! Co się zmieniło?

Nowa ustawa deweloperska zastąpi starą, która obowiązywała od 10 lat!

Ciągłe zmiany w prawie 

Obecnie ciężko jest nadążyć za zmianami, jakie dzieją się w polskim prawie. Co chwile słyszymy o zmianach podatkowych, mandatowych, aborcyjnych, pracowniczych, a do tego również deweloperskich. Rząd od 1 lipca zastąpił ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego na nową ustawę deweloperską. Stara ustawa miała moc prawną przez 10 lat. Wprowadzone zmiany mogą jednak doprowadzić do wzrostu cen nieruchomości.

Zdjęcie Nowa ustawa deweloperska weszła w życie od 1 lipca! Co się zmieniło? #1

Stare zasady nadal będą niektórych obowiązywać 

Wprowadzenie nowej ustawy wcale nie obejmie od razu wszystkich obecnie prowadzonych inwestycji czy tych, które rozpoczęły się wcześniej. Okazuje się, że inwestycje deweloperskie, gdzie sprzedaż mieszkań rozpoczęła się przed 1 lipca, będą prowadzone na starych zasadach. Wielu deweloperów zapewne specjalnie przyśpieszyło sprzedaż, aby nie „załapać” się na nowe przepisy. W takim wypadku deweloper będzie mógł sprzedawać mieszkania jeszcze przed dwa lata, czyli do 1 lipca 2024 na „starych” zasadach. Jeśli umowy zostaną zawarte, a budowa zakończy się po 1 lipca 2024, to i tak deweloper będzie mógł stosować się do „starych” przepisów.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny 

Jedną z najważniejszych spraw w temacie deweloperskim jest utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. To właśnie z niego mają być wypłacane pieniądze w przypadku upadłości dewelopera czy banku. Nowe przepisy mają lepiej chronić osoby kupujące nieruchomości, a dokładniej ich pieniądze. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma chronić wpłaty na otwarty, jak i zamknięty rachunek powierniczy dewelopera. Do tej pory wpłaty przyszłych właścicieli wcale nie dawały 100% pewności na zakup mieszkania. Deweloperzy bowiem korzystali z wpłaconych tam środków, według swojego widzimisię i nie zawsze przeznaczali je na kontynuowanie kolejnych etapów budowy.

Wpłaty od deweloperów

Wpłat na DFG mają dokonywać deweloperzy jako dany procent z każdej wpłaty od klientów zarówno na rachunek otwarty, jak i zamknięty. W przypadku rachunku otwartego stawka wynosi 1%,a zamkniętego tylko 0,1%. Dodatkowe koszty deweloperów mogą zostać przeniesione na nabywców, co sprawi, że mieszkania prawdopodobnie podrożeją.

Zdjęcie Nowa ustawa deweloperska weszła w życie od 1 lipca! Co się zmieniło? #2

Inne znaczące zmiany w ustawie deweloperskiej 

Nowa ustawa deweloperska wprowadza również szereg innych zmian. Na uwagę zasługują tu przepisy, które mówią, że:

- usunięta zostanie możliwość sprzedaży mieszkań w przypadku braku rachunku powierniczego,

- dla każdego zadania inwestycyjnego w przedsięwzięciu deweloperskim będzie musiał zostać otworzony nowy rachunek powierniczy,

- rachunek powierniczy będzie można zamknąć, dopiero gdy zostanie przeniesiona własność ze wszystkich umów deweloperskich.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną