Rekrutacja na uczelnie wyższe jest w toku. Każda uczelnia indywidualnie ustala ramy czasowe naboru. Zazwyczaj jego początek to maj/czerwiec. Przed złożeniem dokumentów warto zapoznać się z zasadami rekrutacji. Dziś przedstawmy najważniejsze informacje i rozwiejemy wątpliwości dotyczące tego, czy oceny ze świadectwa są brane pod uwagę podczas przyjęć.
Rekrutacja na uczelnie wyższe
Przypomnijmy, że maturzyści otrzymali wyniku egzaminu dojrzałości 5 lipca 2022. Egzaminy poprawkowe zaplanowane są na 23 sierpnia 2022 r.
Rekrutacja na uczelnie wyższe odbywa się drogą elektroniczną. Konieczne jest zarejestrowanie się w systemie IRK i wpisanie odpowiednich danych.
Należy także wnieść opłatę rekrutacyjną. Dokumenty należy dostarczyć osobiście na uczelnie dopiero po uzyskaniu informacji o zakwalifikowaniu się.
Uczelnie przewidują także dodatkową rekrutację dla osób, które w dopiero w sierpniu przystąpią do poprawki matury, a jej wyniki otrzymają 9 września 2022 r.
Terminy rekrutacji dodatkowej ustalane są indywidualnie, ale zawsze jest to czas po zamknięciu procesu podstawowej rekrutacji.
Oceny ze świadectwa a rekrutacja na studia
Wiele osób jest w błędzie i myśli, że oceny ze świadectwa szkolnego są brane pod uwagę w procesie rekrutacyjnym na studia.
Okazuje się jednak, że nie - Oceny ze świadectwa nie mają znaczenia podczas rekrutacji na polskie uczulenie wyższe.
Warto podkreślić, że oceny na świadectwie z konkretnych przedmiotów mogą nie odzwierciedlać poziomu wiedzy ucznia.
Przy rekrutacji na uczelnie wyższe znaczenie mają wyniki egzaminu maturalnego – To one pozwolą zweryfikować wiedzę i ocenianie są anonimowo przez niezależnych egzaminatorów.
WAŻNE
Dodajmy, że wyniki matury nie mają znaczenia przy rekrutacji na studia magisterskie II stopnia (uzupełniające) i studia podyplomowe oraz MBA.
Warto wspomnieć, że uczniowie technikum na koniec nauki zdają nie tylko maturę, ale również egzaminy zawodowe. Są uczelnie (politechniki), które uwzględniają w algorytmach wyniki tych egzaminów. System taki praktykowany jest np. na Politechnice Warszawskiej.
Jak liczyć punkty na studia?
Punkty rekrutacyjne to punkty, które uczelnia przydziela kandydatom na studia na podstawie wyników matury. To one decydują o tym, czy kandydat dostanie się na dany kierunek.
Punkty rekrutacyjne są liczone przy rekrutacji na kierunki: licencjacki, inżynierskie, jednolite magisterskie.
System liczenia punktów jest indywidualny dla każdej uczelni. Należy zapoznać się z procedurą, którą uczelnie publikują na stronach internetowych.
Zazwyczaj uczelnie stosują system wagowy - konkretny przedmiot zdawany na maturze mnoży się przez określoną wartość. Jest ona wyższa w przypadku zdawania egzaminu dojrzałości w formie rozszerzonej.