Orlen podzieli się zyskiem z Polakami!?

Justyna
Newsy
10.07.2022 21:23
Orlen podzieli się zyskiem z Polakami!?

Podczas swojego ostatniego wystąpienia premier Mateusz Morawiecki złożył zaskakującą obietnicę. To odpowiedź na pytanie o gigantyczne zyski państwowych koncernów energetycznych.

Zaskakująca zapowiedź

Premier właśnie przemawiał w niewielkim Rypinie, gdy jeden z uczestników spotkania spytał o gigantyczne zyski państwowych koncernów energetycznych.

Wówczas premier zaskoczył odpowiadając:

Wypracujemy mechanizm podzielenia się zyskami spółek Skarbu Państwa z obywatelami. Spółki realizują wyższe zyski, dlatego albo poprzez regulatora, albo same spółki wypracujemy mechanizm podzielenia się tymi zyskami z obywatelami, albo wprowadzimy – tak, jak Francja, Anglia, Hiszpania – podatek od zysków nadzwyczajnych na te spółki gazowe, energetyczne, które mają, rzeczywiście, bardzo wysokie zyski. Najbliższe miesiące przyniosą rozstrzygnięcie.”

Mateusz Morawiecki podkreślił jeszcze, że nie może być sytuacji, gdy państwowe spółki będą miały bardzo wysokie zyski, a rządzący nic z tymi zyskami nie zrobią.

Mechanizm podziału zysków

Mimo złożonej obietnicy zabrakło jednak szczegółowych wyjaśnień na czym wspomniany mechanizm miałby dokładnie polegać. Wspomniana wypowiedź przyniosła tylko wiele kolejnych pytań. O co ma chodzić w takim podziale? Które koncerny się podzielą? Jak będzie wyglądał taki podział?

W tym momencie można tylko popuścić wodze fantazji. Może na przykład Orlen miałby przelewać polskim rodzinom dodatkowe 500 zł? A może będziemy mieli 500-złotowy bon do wykorzystania na stacjach poprzez aplikację VITAY? Trudno powiedzieć. Natomiast na pewno im bliżej do wyborów, tym więcej takich pomysłów będzie się pojawiało.

Walka przedwyborcza trwa

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Rypina wypowiadał się również na temat przeciwników politycznych. Jego zdaniem opozycja będzie teraz składać puste obietnice.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną