Zerowa stawka VAT, która obowiązywała podczas pandemii koronawirusa przestała funkcjonować w maju. Od tej pory od pieniędzy zebranych od darczyńców należy zapłacić 8-procentowy podatek. Pojawił się właśnie projekt rozporządzenia zakładający przywrócenie zerowego podatku na leki z zagranicy.
Zerowy podatek tylko na czas pandemii
Zbiórki pieniędzy na leczenie za granicą, rehabilitację, czy innowacyjne terapie są bardzo popularne. Smutną prawdą jest, że wiele polskich rodzin zmaga się z chorobami dzieci i nie stać ich na pokrycie wszystkich kosztów. W takich przypadkach na pomoc przychodzą ludzie dobrej woli- darczyńcy, którzy wspierają zbiórki pieniędzy.
Przypomnijmy, że zerowy podatek od zbiórek został wprowadzony na czas pandemii Covid-19. Niestety 16 maja 2022 roku przestał on obowiązywać – wraz z zakończeniem epidemii w Polsce.
W związku z tym rodziny, które rozpoczęły zbiórki funduszy przed wybuchem pandemii, lub po jej zakończeniu musiałyby zapłacić 8-procentowy podatek VAT.
Okazuje się, że dla rodzin, którym udało uzbierać się miliony złotych, są to kwoty setek tysięcy złotych.
Powrót zerowego podatku!
W 2020 roku Prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział utworzenie Funduszu medycznego w Polsce, który miał być wparciem dla osób borykających się z poważnymi chorobami w rodzinie. Przypomnijmy, że o projekcie nowelizacji ustawy o Funduszu mówiono w grudniu, ale do tej pory nie podjęto żadnych działań.
Rodzice dzieci chorych na SMA i lekarze organizowali liczne apele i wysyłali wnioski o zatrzymanie zerowego podatku VAT. Do rządu i poszczególnych ministrów trafiło kilkanaście interpelacji poselskich.
Dobrą wiadomością jest fakt, że pojawił się właśnie projekt rozporządzenia zakładający przywrócenie zerowego podatku na leki z zagranicy.
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia ministra finansów zmieniającego przepisy dotyczące podatku VAT.
Korzystne przepisy dotyczące zerowego podatku mają wejść w życie 16 lipca 2022 roku.
Co ważne, projekt ustawy zakłada, że powrót do zerowego podatku VAT ma działać z mocą wsteczną.
Dodajmy, że po wejściu zmian w życie cena najdroższego leku na świecie – Zolgensmy (który nie jest refundowany) będzie niższa o ok. 700 tys. zł.
Obniżoną stawkę stosuje się w przypadku zakupu leków pod warunkiem, że zostanie on wykorzystany do terapii prowadzonej na terytorium naszego kraju, a do tego zbiórka będzie spełniała zasady określone w ustawie o zbiórkach publicznych.