Nowy obowiązek dla przedsiębiorców od 2024 roku!

Katarzyna

Prawo

28.06.2022 22:23

Nowy obowiązek dla przedsiębiorców od 2024 roku!

Rząd znów dokłada przedsiębiorcom obowiązków! Od 2024 roku wchodzi kolejna zmiana dla samo zatrudnionych!

Nowe obowiązki 

Przedsiębiorcy nie mają teraz łatwo. Co roku składki ZUS wzrastają tak jak i najniższe wynagrodzenia dla pracowników. Co więcej, prawo podatkowe w ostatnim czasie zmienia się dość często, a tempo jest tak szybkie, że nie każdy potrafi nadążyć za tymi zmianami. Okazuje się, że to nie koniec zmian, a rząd chce wprowadzić dla samo zatrudnionych nowe obowiązki.

Programy do wystawienia faktur 

Dziś istnieje wiele programów do wystawienia faktur, dzięki czemu sprzedawcy mają w tym temacie dowolność i mogą korzystać z takiego programu, który im się najbardziej podoba. Niektórzy wystawiają również faktury ręcznie poprzez wypisywanie papierowych blankietów. Od 2024 roku ma się to jednak zmienić.

Zdjęcie Nowy obowiązek dla przedsiębiorców od 2024 roku! #1

Krajowy System e-Faktur

Od 2024 roku ma wejść w życie Krajowy System e-Faktur, w którym mają być wystawiane wszystkie faktury. Obowiązek ten miał wejść od 2023 roku, jednak rząd postanowił to przesunąć o rok. Co ciekawe z KSeF mogą korzystać już przedsiębiorcy, którzy chcą to robić. Dzięki KSeF faktury będą miały ujednoliconą formę, wygląd oraz wszystkie wymagane dane. Nowy system na pewno zautomatyzuje i przyśpieszy proces wystawiania faktur, a później ich księgowanie.

Sposoby na zalogowanie się 

Możliwość do korzystania Krajowego Systemu e-Faktur będą mieli przedsiębiorcy, którzy mają kwalifikowany podpis elektroniczny, e-pieczęć, profil zaufany lub token. Kolejną z opcji będzie możliwość uwierzytelniania po zgłoszeniu odpowiednich danych do urzędu skarbowego.

Zdjęcie Nowy obowiązek dla przedsiębiorców od 2024 roku! #2
mf.gov.pl

Obowiązek dla wszystkich podatników

Okazuje się, że obowiązek korzystania z KSeF będą miały wszystkie osoby, które prowadzą działalność gospodarczą niezależnie od wybranej formy opodatkowania czy bycia czynnym lub zwolnionym podatnikiem VAT. W rejestrze tym faktury będą musiały wystawiać również podatnicy OSS, które posiadają polski NIP. Zanim jednak KSeF będzie obowiązkowy, to lista podmiotów do niego zobligowanych może się powiększyć.

Zalety KSeF

Jak przekonuje rząd, wprowadzenie obowiązku wystawiania faktur w Krajowym Rejestrze e-Faktur ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwoli na ujednolicenie formy wystawianych faktur. Co więcej, będzie możliwy również szybszy zwrot podatku VAT z 60 na 40 dni. System pozwoli również na odciążenie podatników w kwestii przechowywania dokumentów, ponieważ nie będą musieli robić już tego w papierowej wersji. Jako że faktury będą online, to nie trzeba będzie wystawać już do ich duplikatów.

Wady KSeF

Wielu ekspertów uważa, że KSeF ma też kilka wad. Przede wszystkim wymusi to dostosowanie obecnych systemów informatycznych do takiego sposobu wystawiania faktur. Co więcej, biura rachunkowe czy przedsiębiorcy, którzy do tej pory mieli swoje programy do księgowania faktur, teraz będą musieli dostosować je do współpracy z KSeF. Formularz do wystawienia faktury już ma kilkaset pól, które opcjonalnie należy wypełnić. Na początku podatnicy na pewno będą mieli z tym problem i trudno będzie się im przestawić na nowy program.