Skarbówka będzie mogła prześwietlić nasze konta! Od lipca nowe przepisy!

Ewelina

Prawo

28.06.2022 10:14

Skarbówka będzie mogła prześwietlić nasze konta! Od lipca nowe przepisy!

Od 1 lipca skarbówka będzie miała nowe uprawnienia, które dotyczą naszych kont. Jak do tej pory, urząd skarbowy mógł prześwietlić nasze finanse, jeżeli było się osobą podejrzaną o popełnienie przestępstwa. Teraz ma to się zmienić.

Nowe przepisy w skarbówce od 1 lipca

Jak informuje „Rzeczpospolita” od 1 lipca 2022 roku na mocy nowych przepisów banki będą zobligowane przekazać organom podatkowym dane o posiadanej liczbie kont przez osobę fizyczną. Dodatkowo będzie udostępniony wgląd do stanu konta danej osoby i wykonanych na nim transakcji. Jednym słowem, po zmianach skarbówka będzie mogła prześwietlić konta każdej osoby fizycznej.

To jednak nie wszystko. Urząd podatkowy będzie mógł również zażądać wglądu do danych rachunku nie tylko właściciela konta, ale również jego pełnomocników. Skarbówka będzie tym samym znała dokładne kwoty i wykonane przez nas transakcje.

Przypomnijmy, że jak do tej pory bank mógł przekazać takowe informacje jedynie wobec „osoby podejrzanej”. Po wejściu w życie nowych przepisów, będzie zobligowany ujawnić konta osoby już w trakcie postępowania przygotowawczego lub w trakcie czynności wyjaśniających w związku z czynami osoby fizycznej.

Komentarz szefa KAS w sprawie nadchodzących zmian

Nowe przepisy mają na celu sprawdzenie, czy dana osoba nie ukrywa dochodów lub nie prowadzi nielegalnego biznesu. Jak się okazuje, nie tylko skarbówka będzie miała wgląd w nasze konta, ale również inne instytucje. Jak do tej pory o wgląd do kont osób fizycznych mógł ubiegać się szef KAS bądź naczelnik urzędu celno-skarbowego. Teraz dołączy do nich również naczelnik urzędu skarbowego.

Zdjęcie Skarbówka będzie mogła prześwietlić nasze konta! Od lipca nowe przepisy! #1

„W ramach zmiany przepisów katalog podmiotów uprawnionych do uzyskania informacji bankowych został rozszerzony o naczelnika urzędu skarbowego prowadzącego postępowanie przygotowawcze, który już wcześniej mógł pozyskiwać takie informacje w trakcie kontroli lub postępowania podatkowego” - powiedział szef KAS w wywiadzie dla Business Insider.

Jak również dodał, nowe przepisy nie mogą być nadużywane i stosowane bez uzasadnionej przyczyny. Szef KAS podkreśla, że nowe zasady mają na celu pomoc w wykrywaniu przestępców podatkowych.

„W jednej z odpowiedzi na interpelację poselską zadeklarowałem, że będziemy przyglądali się wykorzystaniu tych przepisów przez urzędników i funkcjonariuszy. Zadbamy o to, aby te przepisy nie były nadużywane. One mają nam pomóc w pracy, w wykrywaniu przestępców podatkowych i nie będą stosowane bez uzasadnionej przyczyny”.