Złe informacje dla kredytobiorców!

Agnieszka

Newsy

28.06.2022 11:32

Złe informacje dla kredytobiorców!

 Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podczas kolejnego posiedzenia w czerwcu znów podniosła stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Podniesienie stóp procentowych wpłynęło na podniesienie wskaźnika WIBOR. Ten natomiast znacząco wpłynie na raty kredytów, które znów zostaną podwyższone/

Rada Polityki Pieniężnej ostatnie posiedzenie miała w czerwcu. Po raz dziewiąty z rzędu (od października 2021 roku) podniosła stopy procentowe o 75 punktów bazowych. To oznacza, że dotarły one do poziomu 7 procent i są obecnie najwyższe od września 2004 roku. Stopy procentowe od października ubiegłego roku były podnoszone co miesiąc w związku z ciągle rosnącymi cenami.

Zdjęcie Złe informacje dla kredytobiorców! #1

Stopy procentowy wpłyną na WIBOR, a WIBOR na raty kredytów

Czerwcowa podwyżka stóp procentowych wpłynęła na wskaźniki WIBOR 3M, który aktualizuje oprocentowanie kredytu co trzy miesiące i WIBOR 6M, który aktualizuje oprocentowanie kredytu co sześć miesięcy. 

Wysokość kredytów hipotecznych, które zostały zaciągnięte na oprocentowanie zmienne, czyli podlegające zmianom we wskaźnikach WIBOR 3M i WIBOR 6M, zależy więc w dużej mierze właśnie od wysokości tych wskaźników.

Jeśli wskaźniki WIBOR są podnoszone ze względu na podniesienie stóp procentowych, wzrasta też rata kredytu. Jeśli wskaźniki są jednak obniżane, rata spada. 

W poniedziałek po raz kolejny oba wskaźniki poszły niestety w górę. WIBOR 3M wynosi 7,00 procent i jest najwyższym od 29 września 2004 roku, kiedy wynosił 7,15 proc. Z kolei WIBOR 6M poziom 7 procent przebił 9 czerwca, pierwszy raz od października 2004 roku. Teraz wynosi 7,30 procent. 

 

Stopy procentowe stale rosną

- Inflacja rośnie, to rosną też stopy, tak jak to zapowiadaliśmy. Trwa cykl podwyżek stóp procentowych - wskazywał. Jednocześnie zaznaczał, że jesteśmy bliżej końca cyklu. - Jesteśmy bliżej końca niż początku, bo to już była kolejna podwyżka. Jesteśmy na dosyć wysokim poziomie - zwracał uwagę Adam Glapiński, prezes NBP i jednocześnie przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej.