Śmiertelne ukąszenie przez owada! W woj. śląskim zmarła kobieta

Agnieszka

Newsy

28.06.2022 9:47

Śmiertelne ukąszenie przez owada! W woj. śląskim zmarła kobieta

W niedzielę 26 czerwca doszło do tragicznego zdarzenia w Rokitnie, które znajduje się niedaleko Szczekocina. 46-letnia kobieta została ukąszona przez nieznanego owada. Niestety nie udało się jej uratować. Podczas akcji ratunkowej lekarz stwierdził zgon.

Ukąszenie 46-latki w Rokitnie

W Rokitnie leżącym w województwie śląskim doszło do śmiertelnego ukąszenia przez owada. 46-letnia kobieta mogła być uczulona na jego jad. Po godzinie 13:00 dyspozytor odebrał zgłoszenie o tym, że kobietę ukąsił owad. Na miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe włącznie ze śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

Niestety, po przybyciu na miejsce i wykonaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej, lekarz musiał stwierdzić zgon kobiety.

Zdjęcie Śmiertelne ukąszenie przez owada! W woj. śląskim zmarła kobieta #1

– Po przyjeździe pierwszych zastępów straży pożarnej, na miejscu zastano kobietę zaopatrywaną przez zespół ratownictwa medycznego. Prowadzono resuscytację krążeniowo-oddechową. Niestety lekarz stwierdził zgon – powiedział w rozmowie z ''Dziennikiem Zachodnim'' rzecznik PSP w Zawierciu asp. Grzegorz Nowak.  

Na ten moment nie wiadomo jednak, co to był za owad. Lekarze podejrzewają jednak, że kobieta była uczulona na jego jad - stąd tak silna reakcja jej organizmu. To potwierdzić ma jednak dopiero sekcja zwłok.

Ukąszenie owada - kiedy powinno zaniepokoić?

Ukąszenie większości owadów w Polsce nie jest bardzo groźne. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy jesteśmy uczuleni na jad któregoś z nich. Tego jednak możemy nie wiedzieć, dopóki nie dojdzie do ukąszenia.

Dlatego też, jeśli ukąsi nas jakiś owad, powinniśmy bacznie obserwować nasz organizm. Symptomami, które od razu powinny skłonić nas do zadzwonienia po pomoc są: duży obrzęk, duszności, czy spadek ciśnienia i zasłabnięcie. Objawy te wskazują na wstrząs anafilaktyczny i wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej. 

Warto też wiedzieć, że w Polsce od 2 do 5 procent populacji uczulona jest na jad owadów błonkoskrzydłych:

  • Osy,
  • Pszczoły,
  • Szerszenie,
  • Trzmiele,
  • Mrówki.

 

Jeśli jednak mamy świadomość tego, że jesteśmy uczuleni na jad któregoś z tych owadów, to po ukąszeniu nie powinniśmy czekać na pierwsze objawy uczulenia! Po ukąszeniu osoba uczulona natychmiast powinna udać się do lekarza i poinformować o zajściu i swoim uczuleniu.