Stopy procentowe w górę. O ile wzrosły raty kredytów? Sprawdzamy!

Katarzyna

Poradnik

11.02.2022 21:46

Stopy procentowe w górę. O ile wzrosły raty kredytów? Sprawdzamy!

Dziś osoby mające kredyt nie mają łatwo. Rada Polityki Pieniężnej znów podnosi stopy procentowe.

Zdjęcie Stopy procentowe w górę. Ile zdrożeje kredyt? Sprawdzamy! #1

Kredyt inwestycyjny 

Osoby, które nie mają wystarczających funduszy do spełnienia swoich planów, zapożyczają się w banki i biorą kredyt. Najczęściej jest to kredyt na budowę domu czy kupno mieszania. Rzadziej kredyt zaciągany jest na organizację wesela czy zagraniczną wycieczkę. Niestety zaciągnięcie kredytu wiąże się ze spłatą zarówno kapitału, jak i odsetek, które naliczone są w oparciu o stopy procentowe.

Epidemia i inflacja 

Epidemia, inflacja oraz zawirowania polityczne i gospodarcze sprawiły, że czasy stabilnych stóp procentowych oraz stałych rat kredytu się skończyły. Aby ustabilizować sytuację pieniężną w Polsce, postanowiono podnieść stopy procentowe. Zmianę tą odczuły osoby posiadające kredyty, ponieważ przez to wzrosła również wysokość raty.

Kolejny wzrost stóp procentowych 

Okazuje się, że Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o kolejnym podniesieniu stóp procentowych. Obecnie stopa referencyjna znajduje się na poziomie 2,75%. Według danych od października 2021 stopy procentowe wzrosły aż o 265 pb. RPP podwyższyło również inne stopy, a mianowicie:

• stopę referencyjną do poziomu 2,75 proc. w skali rocznej;

• stopę lombardową do poziomu 3,25 proc. w skali rocznej;

• stopę depozytową do poziomu 2,25 proc. w skali rocznej;

• stopę redyskontową weksli do poziomu 2,80 proc. w skali rocznej;

• stopę dyskontową weksli do poziomu 2,85 proc. w skali rocznej.

Zdjęcie Stopy procentowe w górę. Ile zdrożeje kredyt? Sprawdzamy! #2

Poziom WIBOR a kredyt 

Według Jarosława Sadowskiego, który jest głównym analitykiem Expander Advisors, oprocentowanie kredytów nie zależy bezpośrednio od stóp NBP, ale od stawki WIBOR. Stawka WIBOR to stopa procentowa, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom i jest ona ustalana w każdy dzień roboczy po godzinie 17:00. Wskaźnik ten rośnie jednak szybciej niż stopy procentowe.

Znaczący wzrost rat kredytu

Dokonując szybkich obliczeń przy obecnym poziomie WIBOR 3M i kwocie kredytu w wysokości 300 000 zł na 25 lat, rata wynosi 1880 zł. Przed podwyżkami stóp procentowych, a więc pod koniec września 2021 rata wynosiła 1399 zł. Wzrost wynosi więc około 480 zł, co jest 1/3 wartości raty. Odczuwalna podwyżka raty może nastąpić dopiero za kilka miesięcy, ponieważ WIBOR 3M jest aktualizowany co 3 miesiące. Jeśli stopy procentowe wzrosłyby do 5 proc, to rata wynosiłaby około 2268 zł.

Problemy z dostępnością kredytu 

Im wyższy jest WIBOR, tym trudniej otrzymać kredyt hipoteczny. Im wyższe procentowanie natomiast, tym więcej odsetek trzeba później spłacić. Wzrost odsetek powoduje, że kwota kredytu jest niższa. Jeśli we wrześniu tamtego roku osoba mogła liczyć na 400 000 zł kredytu, to w obecnej sytuacji mogłaby dostać około 300 000 zł. Jeśli stopa referencyjna wzrosłaby do 5%, wtedy kwota kredytu spadłaby do 250 000 zł.