Uwaga! Optymistyczne wieści dla kredytobiorców!

Martyna P.
Biznes i finanse
10.05.2023 8:49
Uwaga! Optymistyczne wieści dla kredytobiorców!

Pojawiły się pozytywne prognozy dla kredytobiorców. Jeśli scenariusz się sprawdzi, to raty kredytów mogą spaść nawet o około 5% do końca 2023 roku.

Dziś decyzja w sprawie stóp procentowych

Przypomnijmy, że w środę (10.05.23) kończy się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Tego dnia ma zostać ogłoszona decyzja w sprawie stóp procentowych. Eksperci z branży uważają, że stopy procentowe utrzymają się na obecnym poziomie. Przypomnijmy, że jej wartość od września 2022 roku wynosi 6,75%.

Nadchodzą niższe raty kredytów?!

Sprawie stóp procentowych przyjrzeli się analitycy HREIT. Przeanalizowali oni notowania kontraktów terminowych na WIBOR.

Analitycy uważają, że można spodziewać się obniżenia kosztu pieniądza w 2023 roku.

W opublikowanym komunikacie czytamy, że we wrześniu 2023 roku WIBOR 3M może znaleźć się na poziomie około 6,6%. W związku z tym może dojść do obniżenia stóp procentowych.

W analizie zakomunikowano także, że do końca bieżącego roku stopy procentowe mogą zejść dwa lub trzy razy w dół.

Analitycy podkreślają, że jeśli kredyt mieszkaniowy bazuje na oprocentowaniu zmiennym, to zmiany wskaźnika WIBOR wpływają na wysokość raty. Gdyby okazało się, że Rada Polityki Pieniężnej ogłosi obniżenie stóp procentowych, to osoby z kredytem mieszkaniowym (ze zmiennym oprocentowaniem) będą miały powody do zadowolenia.

Przedstawiciele firmy informują, że przedstawiony przez nich scenariusz jest jedynie prognozą.

"Jeśli zaciągamy kredyt o zmiennym oprocentowaniu, to nikt nie zagwarantuje nam wysokości raty w perspektywie kilku lat. Dlatego podchodząc roztropnie do zarządzania domowym budżetem należy przygotowywać się też na realizację mniej optymistycznych scenariuszy" – czytamy w analizie HREIT.

Zdjęcie Uwaga! Optymistyczne wieści dla kredytobiorców! #1

Inflacja w Polsce zwalnia

Analitycy HREIT poinformowali, że pozytywne prognozy są podyktowane spadkiem inflacji, Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że wzrost cen towarów i usług w ujęciu rocznym w kwietniu wynosił 14,7%. Przypomnijmy, że w marcu było to 16,1%.

Stopa procentowa a rata kredytu

Dodajmy, że podwyżki stóp procentowych NBP nie pozostają bez wpływu na wysokość stawek branych pod uwagę przy wyliczaniu oprocentowania kredytów hipotecznych.

Podwyżka stóp procentowych w NBP przekłada się na wzrost wartości najpopularniejszej stawki przyjmowanej do wyliczania rat kredytów - WIBOR 3M. 

To właśnie na niej wraz z marżą banku opiera się oprocentowanie kredytów hipotecznych.

Pisząc prościej - wysokie stopy procentowe wpływają na wysokie oprocentowanie kredytu, a to z kolei podnosi znacząco wysokość miesięcznie spłacanej raty kredytu. 

Źródło: heritagere.pl

https://heritagere.pl/analizy/tansze-kredyty-jeszcze-przed-wyborami/290