Czternastki dla emerytów – pamiętaj o tych terminach, inaczej stracisz pieniądze!

Ewelina

Podatki

24.06.2022 9:27

Czternastki dla emerytów – pamiętaj o tych terminach, inaczej stracisz pieniądze!

Niebawem, wypłacane zostaną czternaste wypłaty dla emerytów. Jednak wiele osób może je stracić, gdy nie wywiąże się z terminu. Rząd właśnie zmienił datę. 

Pod koniec sierpnia emeryci i renciści otrzymają czternastą wypłatę. Maksymalnie otrzymają oni 1217,98 zł na rękę jednak ich świadczenie nie może przekraczać 2900 złotych brutto. Czternastka zmniejszana będzie na zasadzie złotówka za złotówkę, czyli im wyższa kwota świadczenia, renciści i emeryci dostaną mniej. Najniższa wypłata wynosić będzie ok. 45 zł na rękę

Początkowo dodatkowe wypłaty wypłacane miały być od 1 sierpnia, zatem osoby, które otrzymają czternastkę musiały mieć prawo do wypłat na dzień 31 lipca. Rząd po cichu przesunął datę wypłat o trzy tygodnie. Czternastki wypłacane będą 25 sierpnia, co oznacza, że żeby otrzymać świadczenie, emeryt i rencista musi mieć prawo do emerytury i renty na dzień 24 sierpnia

 Jest to dobra wiadomość dla osób, które zamierzają przejść na emeryturę bądź rentę. Jeśli złożą wniosek w lipcu, to mają pewność, że otrzymają dodatkową wypłatę, warunkiem jest kwota emerytury, która nie może przekroczyć 4188,44 zł brutto.

Zdjęcie Czternastki dla emerytów – pamiętaj o tych terminach, inaczej stracisz pieniądze! #1

Osoby, które nie zdążą przejść na emeryturę w lipcu, powinny zwrócić uwagę na te daty. Podpowiadamy, co zrobić, żeby jak najlepiej skorzystać ze świadczenia: 

  1. WALORYZACJA- złóż wniosek o emeryturę w styczniu 2023 r., jeśli chcesz załapać się na waloryzację, która ma być przeprowadzona 1 marca przyszłego roku, i rekordowo wynieść ok. 13 %. 
  2. TRZYNASTKA- złóż wniosek o emeryturę w lutym 2023 r., jeśli chcesz załapać się na trzynastkę, która wypłacana będzie osobom, z które mają prawo do emerytury i renty na dzień 31 marca 2023 roku. 
  3. KORZYSTNA EMERYTURA – do 31 marca obowiązywać będą aktualne tablice prognozowanego trwania życia, na podstawie których wyliczana jest emerytura (suma składek dzielona jest przez prognozę trwania życia). Warto pamiętać, że obecne tablice są bardzo korzystne dla osób, które przechodzą na emeryturę.