Zbliża się ważna data dla otrzymujących 500 plus!

Justyna

Newsy

21.06.2022 21:11

Zbliża się ważna data dla otrzymujących 500 plus!

Tylko do 30 czerwca można składać wnioski o przyznanie 500 plus z gwarancją wypłacania przez cały nowy okres rozliczeniowy. Spóźnienie się z formalnościami nawet o jeden dzień sprawi, że pieniądze za ten miesiąc przepadną!

Zmiany w wypłatach 500 plus

Najważniejszą zmianę stanowi przejęcie realizacji wypłat 500 plus przez ZUS. Zakład od 1 czerwca przekazuje pieniądze w losowo przyporządkowanych terminach: w 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dzień danego miesiąca. Informację o pomyślnym wdrożeniu zmian przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski:

„Od blisko miesiąca pieniądze trafiają już na konta rodziców. W tym tygodniu ZUS przeleje blisko 240 mln zł. Łącznie w czerwcu do rodziców trafiło 2,7 mld zł – ta kwota może się jeszcze powiększyć, jeśli uprawnieni złożą wnioski na czas.”

Ważne terminy

Nowy okres rozliczeniowy 500 plus zaczął się 1 czerwca 2022 i potrwa do 31 maja 2023 roku. Aby zachować ciągłość otrzymywania świadczenia, beneficjenci musieli złożyć wniosek o przyznanie środków z programu przed 30 kwietnia 2022 roku.

W przypadku rodziców, którzy dotychczas nie złożyli wniosku jest jeszcze szansa na otrzymanie świadczenie od początku nowego okresu rozliczeniowego. Na załatwienie formalności zostało już jednak tylko kilka dni.

Konsekwencje spóźnienia

Złożenie dokumentacji między 30 kwietnia a 30 czerwca, daje gwarancję otrzymania wszystkich przelewów w nowym okresie rozliczeniowym. Data złożenia wniosku przesądza o tym, z jakim opóźnieniem pieniądze trafią do rodziców.

Złożenie wniosku o 500 plus na nowy okres pomiędzy 1 a 30 czerwca przełoży się na otrzymanie wypłat za czerwiec, lipiec i sierpień „nie później niż do 31 sierpnia 2022 roku”. Wniosek o przedłużenie świadczenia na nowy okres rozliczeniowe skierowany w lipcu da prawo do otrzymania pieniędzy od dopiero od lipca.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Empatia lub swój bank. Pieniądze wypłacane są w formie przelewów na wskazany numer rachunku.