Osoby, które chcą spisać spadek, powinny zainteresować się, jak należy go podzielić zgodnie z prawem.
Podział spadku
Temat podziału spadku powinien zainteresować osoby, które chcą podzielić swój majątek lub które wkrótce odziedziczą majątek po innej osobie. Przepisy prawa są odmienne w tym temacie, dlatego warto się z nimi zapoznać. Prawo spadkowe rządzi się bowiem prawami, które nie do końca są zrozumiałe.
Ostatnia wola
Okazuje się, że przy podziale spadku to nie spadkobierca decyduje, jakie składniki majątku trafią do poszczególnych osób. Nie ma tu również znaczenia, fakt, że owa rzecz została danej osobie zapisana przez spadkobiercę. Podział spadku po stwierdzeniu jego nabycia rządzi się innymi zasadami. W związku z tym dzielenie spadku, za życia może być bezsensowne, ponieważ i tak nie wiadomo, czy spełni się nasza wola. Sąd przy podziale majątku może wziąć pod uwagę wolę zmarłego, jednak nie musi tego zrobić.
Dziedziczenie według udziałów
Według prawa spadek dziedziczony jest według udziałów, a więc spadkobiercy dziedziczą jakąś część spadku, a nie dany przedmiot. Dlatego też żaden ze spadkobierców nie może w pełni i samodzielnie korzystać z danego składnika majątku. Żeby to zmienić, należy dokonać działu spadku, który spowoduje, że konkretne przedmioty czy rzeczy będą należeć do jednej osoby.
Proces działu spadku
Wykonanie działu spadku sprawi, że zniesiona zostanie współwłasność. Działu spadku można dokonać u notariusza lub poprzez postępowanie sądowe. Pierwszy sposób jest oczywiście tańszy, jednak drugi odbywa się szybciej. Sprawę działu spadku można załatwić u notariusza, tylko wtedy gdy wszystkie strony zgadzają się co do sposobu podziału majątku. W przepisach nie jest zapisane, w jakiej konkretnej formie ma być ona zawarta.
Trzy sposoby działu spadku
Dokonać podziału spadku można na trzy sposoby:
1) podział fizyczny, gdzie rozdziela się faktyczne rzeczy pomiędzy spadkobierców,
2) podział cywilny, czyli sprzedanie całego majątku, a następnie podzielenie pieniędzy między spadkobierców,
3) poprzez przyznanie majątku tylko jednej osobie, która jednak musi spłacić pozostałych spadkobierców.
Niezgoda wśród spadkobierców
To spadkobiercy decydują, w jaki sposób podzielić majątek. Jeśli jednak nie ma między nimi zgody, wtedy należy skierować sprawę do sądu. W takim wypadku to sąd zdecyduje o podziale majątku, a podczas rozprawy może on wziąć pod uwagę ostatnią wolę zmarłego lub nie.