Alimenty na psa i kota? Trzeba spełnić pewien warunek!

Katarzyna

Prawo

21.06.2022 21:29

Alimenty na psa i kota? Trzeba spełnić pewien warunek!

Nikogo nie dziwią alimenty na dziecko. Okazuje się jednak, że alimenty można płacić również na psa lub kota. Musi być jednak spełniony jeden warunek.

Zasądzone alimenty 

Dziś przy tak dużej ilości rozwodów, nikogo nie dziwi, że płaci się alimenty na dziecko. W prawie przewidziane jest również płacenie alimentów na psa lub kota. Temat ten wcale nie jest prawnikom absurdalny. Jak dokładnie do tego tematu odnosi się prawo? Sprawdzamy!

Pies lub kot w rodzinie 

Posiadanie psa lub kota to normalna sprawa. Wiele osób chce opiekować się również czworonogiem, który z biegiem czasu staje się pełnoprawnym członkiem rodziny. W Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym w artykule 128 zapisano, że obowiązek alimentacyjny dotyczy krewnych w linii prostej oraz rodzeństwa. Co prawda, zwierzę nie ma krewnych ani zdolności prawnej i według przepisów prawa jest traktowane jak rzecz. Nie oznacza to jednak, że nie może otrzymać alimentów.

Wydatki na czworonoga 

Utrzymanie zwierzęcia kosztuje, ponieważ trzeba mu kupić karmę, zabrać do weterynarza czy zakupić smycz, obrożę czy zabawki. Według artykułu 135 a konkretnie § 1 w zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od adekwatnych potrzeb uprawnionego oraz od zarobków i majątku zobowiązanego. Utrzymanie zwierzęcia bowiem wpisuje się w zakres usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej do alimentów. W wydatkach danej osoby mogą znaleźć się wydatki na pupila, jako jedne z całej listy. W jednym z orzeczeń sądu wydatki na pupila wykazano obok wydatków na media czy jedzenie.

Zdjęcie Czy można płacić alimenty na psa lub kota? Tak! #1

Dwoje współwłaścicieli

Najlepiej jest więc przy kupnie pupila wpisać dwóch właścicieli, aby w przypadku rozwodu, można było uzyskać alimenty również na psa lub kota. Jako że zwierzę jest traktowane jako rzecz, to w umowie kupna jak najbardziej można wpisać dwóch współwłaścicieli. Podczas rozprawy sądowej będzie można wykazać wydatki na pupila, które również powinien pokrywać drugi małżonek. Warto jednak pamiętać, że pies czy kot to istoty żywe i nie powinny być one kwestią sporu, czy późniejszym „problemem” w utrzymaniu, na którego poczet można otrzymać wyższe alimenty.