Ile warte jest prowadzenie domu? Wylicz swój niewidzialny etat! (KALKULATOR)

Martyna

Dom

27.05.2022 12:07

Ile warte jest prowadzenie domu? Wylicz swój niewidzialny etat! (KALKULATOR)

Pranie, sprzątanie, gotowanie, opieka nad dzieckiem, czy osobą dorosłą – są to czynności, które wymagają od nas nakładu pracy, energii i czasu. Często czynności te są niedoceniane. Aby uzmysłowić, jak ważne są kwestie związane z prowadzeniem domu, czy sprawowaniem opieki powstał kalkulator niewidzialnego etatu.

Sprawdźcie, jaką pensję powinniście otrzymywać proporcjonalnie do poświęconego czasu na konkretne obowiązki.

 

Ile godzin dziennie poświęcamy na obowiązki domowe?

Kwestia traktowania obowiązków domowych jako pracy, czy opieki nad dzieckiem jest bardzo kontrowersyjna. Zdania w tej sprawie są podzielone. Niektórzy uważają, że domowe obowiązki nie są pracą, nie obciążają. Uważają, że osoby pozostające bez zatrudnienia, spełniające jedynie obowiązki domowe nie mogą mówić o wykonanej pracy.

Okazuje się, że we wszystkich państwach Unii Europejskiej znacznie większy odsetek kobiet niż mężczyzn zajmuje się dziećmi, wykonuje prace domowe i gotuje.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego codziennie przeznaczamy na wykonywanie obowiązków domowych ŚREDNIO 3 godziny i 46 minut.  ( Badanie GUS -"Budżet czasu ludności 2013 r.").

Dane GUS pokazują, że Polacy poświęcają codziennie:

  • 1 h 09 min na sprzątanie;
  • 1 h 21 min na pracę w ogrodzie;
  • 1 h 53 min zajmuje gotowanie;
  • 2 h 47 min zajmuje opieka nad dzieckiem.

 

Zdjęcie Ile warte jest prowadzenie domu? Wylicz swój niewidzialny etat! (kalkulator) #1

Kalkulator niewidzialnego etatu

 Sprzątanie, przygotowanie obiadu, wypranie ubrań całej rodziny, odrabianie lekcji z dziećmi - za te czynności nikt nie otrzymuje wynagrodzenia.

Okazuje się, że wartość nie wszystkich, ale jednak niektórych obowiązków domowych można przeliczyć na złotówki.

Aby uzmysłowić, jak ważne są kwestie związane z prowadzeniem domu, czy sprawowaniem opieki powstał kalkulator niewidzialnego etatu.

Kalkulator niewidzialnego etatu opiera się hipotetycznych wyliczeniach. Ma uzmysłowić, jak ważna jest praca wykonywana w domu. Dla wielu osób poświecenie się domownikom i prowadzenie gospodarstwa domowego stało się priorytetem. Wiele kobiety rezygnuje na rzecz tych obowiązków z pracy zawodowej.

„Opieka nad członkami rodziny i domem spada najczęściej na kobiety, wypycha je z rynku pracy i przerzuca na nie koszty wielu męskich karier. Mówimy tej nierówności STOP” – piszą autorzy strony i kalkulatora.

W kalkulatorze należy odpowiedzieć na pytania odnośnie do ilości czasu poświęconego na wymienione obowiązki. Są to następujące czynności: robienie zakupów, przygotowywanie posiłków/zmywanie, pranie/prasowanie, sprzątanie, opieka nad zwierzętami, drobne naprawy/praca w ogrodzie.

Na stronie są również pytania odnoście ilości dzieci i dorosłych, nad którymi sprawuje się opiekę.

 

Jak w kalkulatorze wyceniona jest godzina pracy?

Autorzy kalkulatora założyli, że stawka godzinowa wynosi 40 złotych brutto.

Twórcy przy ustalaniu tej kwoty uwzględnili to, że średnia roczna liczba przepracowanych godzin w Polsce godzin to 1766 (dane OECD za 2020 r.).

Ponadto wzięli pod uwagę, że średnie prognozowane na 2022 rok wynagrodzenie to 5922 złote brutto miesięcznie.

Okazuje się, że po podzieleniu średniej pensji przez wyżej wymienioną liczbę godzin uzyskujemy właśnie zaokrągloną kwotę 40 złotych brutto.

Twórcy kalkulatora podkreślają także, że nie porównują opieki nad dzieckiem, czy sprzątania do rynkowych stawek opieki nad (cudzym) dzieckiem, czy sprzątania (cudzego) domu.

Wyceń swój niewidzialny etat – sprawdź TUTAJ.

Zdjęcie Ile warte jest prowadzenie domu? Wylicz swój niewidzialny etat! (kalkulator) #2