Wiele osób zapewne nie zdaje sobie sprawy, że pełnowartościowe, nowe ubrania z metkami mogą być siedliskiem pasożytów, wesz, bakterii, wirusów, czy wydzielin oddechowych. Ponadto często naszpikowane są chemikaliami. Szokujące, prawda? Kalifornijscy naukowcy apelują o pranie ubrań po zakupie – przed pierwszym założeniem.
Naszpikowane ubrania – szokujące wyniki badań!
Sprawę prania ubrań po zakupie nagłośniła również autorka instagramowego profilu „Ubrania do oddania”. Kobieta podkreśla, że nowe ubranie, zanim trafi do naszej szafy przechodzi przez około 1000 rąk. Na profilu przybliżyła wyniki badań specjalistów badających nową odzież, czekającą na klientów w sklepach.
Wyniki badań kalifornijskich naukowców są szokujące. Przebadali oni nowe ubrania ze sklepów. Okazuje się, że znajdują się na nich bakterie, wirusy, grzyby, wydzieliny z dróg oddechowych, a nawet bakterie kałowe!
Ponadto nowe ubrania zabezpieczone są chemikaliami, które mają nie popuścić do zagnieceń podczas transportu. Dzięki nim wyglądają świeżo.
Również barwniki zawarte w ubraniach nie są bez znaczenia. Mogą powodować świerzb.
Ubrania docierające z dalekich zakątków świata naszpikowane są żywicą folmadehylową. Używa się jej w celu uniknięcia pojawienia się pleśni, czy wilgoci na odzieży. Zabezpiecza ona także przed zalęganiem się insektów.
Specjaliści podkreślają, że substancja ta jest bardzo szkodliwa dla człowieka. Określają ją jako trującą i silnie alergizującą.
Nie wiadomo także, czy producenci odzieży nie przekraczają limitów ilościowych stosowanych chemikaliów. Okazuje się, że poziom substancji wykrytych w ubraniach z Chin był 900 razy wyższy od normy. Badania prowadzone były w Nowej Zelandii.
Profesor Donald Belsito z Columbia University Medical Centre podkreśla, że zetknięcie toksycznych substancji ze skórą może prowadzić do pieczenia i świądu. Ponadto zakładanie niepranych ubrań po zakupie może prowadzić do rozwoju grzybicy skóry, alergii oraz podrażnień.
Specjalista przestrzega przed wszami kryjącym się np. w kieszeniach. Ich ugryzienie może doprowadzić do duru plamistego lub riketsjozy.
Jak skutecznie prać odzież?
Pamiętajmy, aby nie zakładać od razu kupionego ubrania. Niezależnie od tego, czy jest z second- handu, sieciówki, czy eleganckiego butiku.
Przed pierwszym założeniem należy je wyprać. Jak to dobrze zrobić i mieć pewność, że ubrania są wolne od zanieczyszczeń?
Przed praniem w pralce warto namoczyć odzież w mieszance wody z octem – proporcje 1:1. Zabieg ten wstępnie usuwa bakterie, roztocza i grzyby.
Kolejnym etapem jest pierwsze pranie z dodatkiem szklanki octu.
Drugie pranie powinno odbyć się bez użycia płynu do płukania. Ma to zapobiec wsiąkania zanieczyszczeń i grzybów w głąb włókien.
Autorka instagramowego profilu „Ubrania do oddania” podkreśla, że używanie octu zmiękcza tkaniny, chroni przed zmechaceniem, wzmacnia kolor, usuwa zapachy, usuwa ciężkie plamy, zapobiega elektryzowaniu.
Kobieta zapewnia, że ubrania prane z dodatkiem octu nie mają nieprzyjemnego zapachu, a nawet lepiej utrzymują zapach perfum.
Podkreśla także, że użycie octu nie niszczy pralki, lecz ma działanie okamieniające.
A Ty pierzesz ubrania po zakupie, czy od razu zakładasz?