Skuteczne oszczędzanie. Poznaj niezawodne triki!

Patrycja
Dom
03.03.2020 14:25
Skuteczne oszczędzanie. Poznaj niezawodne triki!

Twoja wypłata rozchodzi się w kilka dni, a Ty nie wiesz na co ją wydajesz? Nie potrafisz zaplanować wydatków, a niespodziewane koszty często Cię zaskakują? Jeśli brzmi to znajomo, przeczytaj poniższy artykuł i poznaj kilka prostych sposobów na skuteczne oszczędzanie!

Dowiesz się, jak rozsądnie zarządzać pieniędzmi, jak zapanować nad domowym budżetem. A wreszcie jak oszczędzać, żeby móc pozwolić sobie na przyjemności.

Zdjęcie Skuteczne oszczędzanie. Poznaj niezawodne triki! #1

Domowy budżet

Zacznij planować stałe co miesięczne wydatki. Zapisuj i licz wszystkie, nawet najmniejsze sumy, dzięki temu będziesz wiedziała, na co wydajesz pieniądze. Pozwoli to zapanować nad budżetem i ograniczyć niepotrzebne koszty.

Przemyślane zakupy

Przed wyjściem na zakupy, zastanów się czego potrzebujesz i sporządź listę. Zabierz ze sobą określoną ilość gotówki, pozwoli to na większą kontrolę wydatków. Wybieraj się na większe zakupy do supermarketu raz w tygodniu, zaoszczędzisz na dojeździe do sklepu, a ceny tam będą niższe niż w małych sklepach osiedlowych. Jeśli już idziesz na małe zakupy, bierz koszyk zamiast wózka. Przede wszystkim nie daj się kusić niepotrzebnym promocjom, nie podejmuj pochopnych, nieprzemyślanych decyzji.

Promocje

Korzystaj z okazji, nie przepłacaj! Porównuj ceny w różnych sklepach, regularnie śledź gazetki reklamowe. Kupuj przez Internet, czy za pomocą aplikacji. Możesz wybierać tańsze produkty, mniej znanych marek, zawsze sprawdzaj składy- czasem mogą okazać się równie dobre, jak te od znanych producentów.

Zdjęcie Skuteczne oszczędzanie. Poznaj niezawodne triki! #2

Używane rzeczy

Odzież i obuwie kupuj na sezonowych wyprzedażach lub w second handach. Dobrym sposobem są też wymianki rzeczy ze znajomymi. Odwiedź lokalną giełdę ze starociami, możesz upolować tam dobrej jakości meble, sprzęt ogrodowy, książki i płyty w niskich cenach. Sprzedawaj niepotrzebne rzeczy, komuś innemu mogą się jeszcze przydać, a Ty odzyskasz część zainwestowanych pieniędzy.

Ogranicz jedzenie na mieście

Przygotowuj posiłki do pracy w domu, ogranicz wyjścia na lunch na miasto. Kawę lub herbatę zabieraj ze sobą w kubku termicznym, to oszczędność rzędu nawet kilkudziesięciu złotych w ciągu tygodnia. Jeśli wieczorem planujesz spotkać się ze znajomymi, urządźcie imprezę składkową w domu lub spędźcie czas aktywnie, wybierzcie się na spacer czy rower.

Transport publiczny

Często jeździsz samochodem? Staraj się robić to ekonomiczne, tak aby ograniczać spalanie. Nie łam przepisów, dzięki czemu unikniesz mandatów i zbędnych kosztów. Umów się ze znajomymi i wspólnie, na zmianę dojeżdżajcie do pracy. Jeśli możesz wybieraj komunikację publiczną lub korzystaj z roweru.

Zdjęcie Skuteczne oszczędzanie. Poznaj niezawodne triki! #3

Gdy zastosujesz się do powyższych rad i rozsądnie podejdziesz do wydawania pieniędzy, będziesz mieć domowy budżet pod kontrolą. To zapewni spokój i zwiększy poczucie bezpieczeństwa Twoje i całej rodziny.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną