Jazda na rowerze jest ulubioną aktywnością sportową ponad 30% Polaków. Wiele osób traktuje ją jako rozrywkę, inni docierają na rowerze do miejsca pracy. Okazuje się, że rocznie zostaje skradzionych kilkanaście tysięcy rowerów. Niestety nie wszyscy zawiadamiają Policję, dlatego też dane mogą być znacznie wyższe. Jak więc zabezpieczyć rower przed kradzieżą?
Złodzieje posiadają coraz nowocześniejszy sprzęt i wykazują się sprytnymi umiejętnościami, które pozwalają im na rozmontowanie skomplikowanych zabezpieczeń rowerowych. Gdy jednak weźmiemy pod uwagę kilka wskazówek i zamontujemy odpowiednie zabezpieczenie, możemy zniechęcić złodzieja.
Po pierwsze – miejsce przechowywania
Ważnym elementem jest miejsce przechowywania roweru. Powinno być to miejsce oddalone od postronnych osób i zamykane.
Nie rozstawiajmy roweru na klatce schodowej mimo, że wejście do niej zabezpieczone jest lokatorskim kodem. Dla złodziei nie jest przeszkoda. Roweru nie powinniśmy zostawiać także na balkonie zlokalizowanym na parterze. Zrezygnujmy z zostawiania roweru na noc na stojaku pod blokiem, nawet jeśli teren jest oświetlony.
Zapięcie do roweru
Najważniejszym elementem jest stosowanie zapięcia do roweru. Najlepiej sprawdzi się typ U-lock z grubym łańcuchem.
Warto dodać, że zapięcie należy przypinać do elementów stałych roweru tj. rama. Nie zaczepiajmy zapięcia do koła, które można łatwo odkręcić. Ponadto mocujmy zabezpieczenie do stabilnych elementów przestrzeni miejskiej.
Czy można odzyskać rower?
Gdy rower zostanie skradziony, należy bezzwłocznie zgłosić ten fakt na Policję. Szanse a odnalezienie wprawdzie są niewielkie, ale warto próbować.
Podczas zgłaszania kradzieży konieczne jest podanie dowodu zakupu roweru oraz numeru seryjnego. Dobrze jest mieć również zdjęcie roweru, co może ułatwić poszukiwania.
Warto śledzić portale aukcyjne, fora, media społecznościowe oraz lokalne ogłoszenia, gdyż skradzione rowery często są tam wystawiane.
Można też wzmocnić poszukiwania i posłużyć się siłą Internetu. Wiele osób może udostępnić ogłoszenie o kradzieży roweru z załączonym zdjęciem. Ktoś może podać istotną informację i naprowadzić na właściwy trop, co ułatwi poszukiwania. Warto w ogłoszeniu podać miejsce, datę i orientacyjną godzinę kradzieży.
Największe szanse na odnalezienie sprzętu mają osoby, które zdecydowały się na zamontowanie lokalizatora GPS w rowerze. Dzięki niemu łatwiej będzie namierzyć złodzieja. Na zamontowanie nadajnika decydują się często osoby poruszające się na drogich rowerach, lecz warto to rozważyć w każdym przypadku, gdyż znacznie podnosi to szanse na znalezienie roweru.
Niektórzy decydują się także na wykup polisy. Nawet gdy nie odzyskamy roweru, ubezpieczalnia wypłaci świadczenie pieniężne.
Co grozi złodziejowi roweru?
Według Kodeksu Karnego wymiar kary zależy od klasyfikacji czynu, a klasyfikacja czynu zależy od wartości roweru.
Kodeks Karny mówi, że kradzież roweru podlega pod przywłaszczenie sobie rzeczy ruchomej.
Art. 278. § 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Art. 119. § 1. Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 500 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Podczas ustalania wartości roweru pod uwagę brany jest stan pojazdu, jego wiek i oczywiście cena zakupu podana przez sprzedawcę/producenta.
A Wy gdzie trzymacie swoje rowery?
Zostaliście kiedyś okradzeni?