Seks podczas okresu: Czy można go bezpiecznie uprawiać?

Katarzyna

Seks

25.05.2022 19:27

Seks podczas okresu: Czy można go bezpiecznie uprawiać?

Temat miesiączki to często temat tabu, a seksu podczas okresu to już w ogóle. Czy można kochać się podczas okresu? Czy jest to bezpieczne? Sprawdzamy!

Miesiączka 

Czas, kiedy kobieta ma okres, często jest dość emocjonalny. Czasami jednak kobieta ma ochotę na seks również w czasie, gdy ma miesiączkę. Temat ten jest jednak dość kontrowersyjny oraz trudny do zbadania pod względem reakcji partnera. Warto jednak na ten temat z nim porozmawiać, a by dowiedzieć się co o tym myśli.

Seks a miesiączka 

Uprawianie seksu podczas okresu wymaga od partnerów zaufania, zrozumienia, bezpieczeństwa oraz pewności siebie w sferze intymnej. Ważny jest tu również komfort psychiczny, jak i fizyczny obu stron. Kobieta w czasie okresu jest bardziej wyczulona na odczucia, a i partner w czasie seksu może dzięki temu doznać zupełnie innych odczuć. Podczas krwawienia narządy płciowe u kobiety są bardziej ukrwione, a więc bardziej czułe na różne bodźce. Co więcej, krew w tym wypadku może zadziałać jak naturalny lubrykant, przez co odczucia mogą być spotęgowane.

Zdjęcie Seks podczas okresu: Czy można go bezpiecznie uprawiać? #1

Zalety seksu w czasie okresu  

Podczas kochania się w trakcie miesiączki niektóre pozycje mogą być bardziej wygodne a niektóre mniej, ponieważ w tym czasie szyjka macicy jest bardziej skierowana w oś układu rodnego. W związku z tym warto wypróbować wtedy nowe pozycje, jednak wszystko powinno odbywać się w granicy komfortu. Seks podczas okresu może również przynieść ulgę w bólach menstruacyjnych, ponieważ w czasie orgazmu szyjka macicy kurczy się i rozluźnia, a organizm wytwarza endorfiny i oksytocynę, które działają jak leki przeciwbólowe. Co więcej, w teorii seks podczas miesiączki może ją skrócić, ponieważ poprzez penetrację pochwy wypycha się z niej złuszczone endometrium.

Seks oralny a miesiączka 

Podczas okresu można się również zdecydować na seks oralny, jednak powinno to nastąpić za zgodą partnera. W tym wypadku ważne jest, aby zapewnić odpowiednie środki bezpieczeństwa przed wyciekaniem krwi menstruacyjnej. Można w tym wypadku zastosować kubeczek menstruacyjny, gąbkę menstruacyjną czy dysk menstruacyjny, które nie posiadają sznureczka jak tampon, a więc nic nie będzie wystawać.

Zdjęcie Seks podczas okresu: Czy można go bezpiecznie uprawiać? #2

Jak nie narobić "bałaganu"?

Seks podczas miesiączki może narobić trochę bałaganu, dlatego warto odpowiednio się do niego przygotować. Warto zastosować kilka poniższych rad, aby nie trzeba było dopierać wszystkiego z krwi menstruacyjnej. Oto nasze rady:

1) Na łóżku warto rozłożyć stary lub ciemny ręcznik, aby nie zabrudzić pościeli czy narzuty. Dzięki temu nie trzeba będzie spierać z materiałów krwi menstruacyjnej. W aptece można kupić też chłonne podkłady higieniczne, które również doskonale się sprawdzą.

2) Seks podczas okresu można uprawiać pod prysznicem lub w wannie. Dzięki temu problem zabrudzeń zniknie, w otoczenie wody może spowodować nowe doznania.

3) Korzystać należy z zabezpieczenia, ponieważ okres wcale nie daje 100% pewności niezajścia w ciąże. Plemniki w ciele kobiety mogą przetrwać nawet 5 dni, a seks podczas okresu również może doprowadzić do zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową.

4) Przed współżyciem można wziąć prysznic, aby zadbać o higienę miejsc intymnych. Szybka kąpiel pozwoli również na zmycie krwi zewnątrz pochwy, która mogłaby poplamić pościel.