TOP 10 najpopularniejszych haseł wybieranych przez Polaków.

Ewelina

Styl życia

25.05.2022 12:00

TOP 10 najpopularniejszych haseł wybieranych przez Polaków.

123456” to najczęściej używane hasło w większości miejsc na świecie. Ale kiedy posortujesz najczęściej używane hasła według kraju lub języka, zobaczysz bardzo różne wyniki.

Te, które są łatwe do wpisania – takie jak „123456” – są najbardziej uniwersalne. Natomiast niektóre różnice między złymi hasłami są po prostu kwestią języka: „password” zajmuje wysoką pozycję wśród osób anglojęzycznych, podczas gdy dla osób mówiących po niemiecku będzie to „passwort”. We Francji słowo „qwerty” jest zastępowane słowem „azerty” ze względu na inne rozmieszczenie klawiszy na francuskich klawiaturach.

Wszystko staje się ciekawsze, gdy na używanie złych haseł wpływają różnice kulturowe. Fani Juventusu, włoskiej drużyny piłkarskiej, za satysfakcjonujący wybór hasła mogą uznać właśnie „juventus”. Niestety wśród włoskich internautów jest to czwarte najczęściej wybierane hasło. Hasło „Anathema” może brzmieć dość nietypowo – chyba że mieszkasz w Turcji, gdzie brytyjski zespół Anathema jest najwyraźniej tak rozpoznawalny, że znajduje się wśród 10 najpopularniejszych haseł.

Zdjęcie TOP 10 najpopularniejszych haseł wybieranych przez Polaków. #1

Źródło: ExpressVPN

Przygotowując tę grafikę, wybraliśmy popularne hasła z różnych krajów (wszystkie znajdują się w pierwszej dziesiątce). Wiele z nich zawiera specyficzne słowa dla danego kraju, co pokazuje, jak czynniki kulturowe wpływają na tworzenie hasła.

Zwróć uwagę, że znakomita część naszych danych pochodzi z niezależnego badania dotyczącego wycieków haseł przeprowadzonego dzięki uprzejmości użytkownika Github, Aty Hakçıla i jest oparta na języku powiązanych stron internetowych. Dane nie były dostępne dla wszystkich krajów / języków.

Zgodnie z blogiem ExpressVPN przyglądamy się również najpopularniejszymi hasłami wybieranymi przez Polaków. 

Pozycja numer 9 może trochę dziwić. 

Zdjęcie TOP 10 najpopularniejszych haseł wybieranych przez Polaków. #2

Źródło: ExpressVPN

Jak tworzyć silniejsze hasła

W Światowy Dzień Hasła przypominamy, że popularne hasła to złe hasła, ponieważ haker może je łatwo odgadnąć. Silne hasło to takie, które jest…

  • Długie. Większość ekspertów twierdzi, że hasło powinno mieć co najmniej osiem znaków (najlepiej od 12 do 15 znaków). Każdy dodatkowy znak czyni je wykładniczo trudniejszym do złamania.
  • Losowe. Oznacza to, że Twoje hasło nie powinno mieć znaczenia, ale składać się z ciągu losowych liter, cyfr i symboli. Takie hasło łatwo jest utworzyć za pomocą generatora losowych haseł (w Internecie jest ich mnóstwo).
  • Unikalne. Aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo, należy używać osobnego hasła do każdego konta internetowego. Jeśli powtórzysz hasło lub zastosujesz pewien schemat, w przypadku, gdy ktoś odkryje jedno z Twoich haseł, może go użyć do zhakowania Twoich pozostałych kont.

Jeśli będziesz przestrzegać tych zasad, Twoje hasła staną się silne, ale jednocześnie praktycznie niemożliwe do zapamiętania. Dlatego wysoce zalecane są menedżery haseł. Przechowują Twoje hasła w zaszyfrowanym skarbcu – wystarczy zapamiętać jedno hasło główne, aby uzyskać dostęp do pozostałych.

Więcej na temat dobrych i złych haseł przeczytasz: TUTAJ