Zimna Zośka nadchodzi! Już niedługo czekają nas przymrozki!

Martyna

Newsy

13.05.2022 10:18

Zimna Zośka nadchodzi! Już niedługo czekają nas przymrozki!

Maj jest wiosennym miesiącem, w którym przyroda na dobre budzi się do życia. Pogoda w tym miesiącu może jednak zaskoczyć i spłatać figle. Wszystko za sprawą tzw. Zimnej Zośki, która roku przypada na maj. Jest to czas przygruntowych przymrozków i napływu chłodnych mas powietrza. Kiedy dokładnie możemy spodziewać się tego fenomenu klimatycznego?

 

Zdjęcie Czy Zimna Zośka zaskoczy nas w tym roku? #1

Fenomen Zimnej Zośki

Efekt „Zimnej Zośki” to zjawisko, które dotyka środkową Europę, co roku w maju. To nagłe ochłodzenie w pogodzie przypada na ogół na okres między 1 a 25 maja, a szczególnie nasilenie zjawiska obserwuje się w okresie 12-15 maja.

Zjawisko to nazywane jest też Zimnymi Ogrodnikami.

Nazwy Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy, pochodzą od nazw patronów:

  • 12 maja - św. Pankracy - patron ogrodników;
  • 13 maja - św. Serwacy - patron chroniący przed przymrozkami;
  • 14 maja - św. Bonifacy - patron nawróconych;
  • 15 maja - św. Zofia - patronka ludzi mądrych.

Efekt Zimnej Zośki charakteryzuje się przymrozkami i napływaniem zimnych mas powietrza.

Zjawisko następuje zazwyczaj po okresie utrzymywania się nad środkową i wschodnią częścią kontynentu wyżowego układu barycznego. Wpływ na ten fenomen ma zmiana cyrkulacji atmosferycznej. Zimna Zośka następuje po długim okresie utrzymywania się wysokiej temperatury.

Zimnej Zośce poza przymrozkami mogą towarzyszyć burze z intensywnymi opadami i silne porywy wiatru.

Zimna Zośka jest utrapieniem nie tylko dla spragnionych letnich temperatur wczasowiczów, ale szczególnie dla rolników oraz ogrodników. Gwałtowne spadki temperatur są niekorzystne dla roślin i upraw. Przygruntowe przymrozki mogą wyrządzić ogromne straty w sadach i zniszczyć ciepłolubne rośliny. 

 

Zdjęcie Czy Zimna Zośka zaskoczy nas w tym roku? #2

Czy Zimna Zośka zaskoczy nas w tym roku?

Szczegóły prognozy pogody na najbliższe dni przedstawili meteorolodzy IMGW.

Okazuje się, że w sobotę będziemy mogli cieszyć się jeszcze słoneczną aurą. Temperatura sięgnie nawet 23 stopni Celsjusza na południowym zachodzie kraju.

W niedzielę - 15 maja, czyli w dzień Zimnej Zośki maksymalna temperatura może wynieść od 14 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 19 stopni na plusie w centrum kraju i 23 stopni na południowym wschodzie Polski.

Natomiast od poniedziałku nad Polskę nadciągną zimne masy powietrza i w nocy z poniedziałku na wtorek pojawią się przymrozki. Niskie temperatury do -2 stopni Celsjusza obserwować będziemy na północy i północnym wschodzie Polski.