Sejm podjął decyzję. Adam Glapiński pozostaje szefem NBP na drugą kadencją!

Justyna

Newsy

12.05.2022 20:55

Sejm podjął decyzję. Adam Glapiński pozostaje szefem NBP na drugą kadencją!

Zgodnie z decyzją posłów Adam Glapiński pozostanie prezesem Narodowego Banku Polskiego na trwającą 6 lat, drugą kadencję. Tym samym kończy się wielotygodniowa batalia o przyszłość najważniejszego bankiera w kraju.

Przebieg głosowania posłów

Jeszcze kilka dni przed dzisiejszym głosowaniem nad wyborem prezesa NBP nie było pewności, czy zgromadzi on większość niezbędną do zatwierdzenia decyzji prezydenta. Pozytywna rekomendacja przeszła zaledwie jednym głosem. Z nieoficjalnych informacji wynika, że właśnie niepewność dotycząca większości podczas głosowania na sali plenarnej spowodowała, że głosowanie odbyło się dopiero w maju.

Jeszcze przed głosowaniem posłowie opozycji próbowali nie dopuścić do zrealizowania tego punktu obrad. Ostatecznie w sprawie powołania Glapińskiego na drugą kadencję na stanowisko Prezesa NBP głosowało 457 posłów. Za głosowało 234 posłów, przeciw było 223 posłów. Żaden z posłów nie wstrzymał się od głosu.

Za zagłosowało wszystkich 228 członków klubu PiS, w którego skład wchodzi również Solidarna Polska, a także Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk z Kukiz’15, Zbigniew Girzyński z koła Polskie Sprawy oraz posłowie niezrzeszeni Łukasz Mejza i Zbigniew Ajchler.

Adam Glapiński w NBP

Zatwierdzenie wyboru Adama Glapińskiego oznacza, że będzie on zasiadał w fotelu prezesa NBP do 21 czerwca 2028 r. Dobiegająca końca pierwsza sześcioletnia kadencja, która rozpoczęła się w czerwcu 2016 r., upływa 21 czerwca tego roku.

Co istotne prezes NBP jest powoływany i odwoływany przez Sejm na wniosek prezydenta RP, a ta sama osoba nie może być pełnić omawianej funkcji dłużej niż przez dwie kolejne kadencje. Prezes NBP rozpoczyna swoją kadencję i obejmuje obowiązki po złożeniu przysięgi wobec Sejmu.

Początek prezesury NBP nie był jednak początkiem przygody Adama Glapińskiego z bankiem centralnym. Wcześniej przez cztery miesiące był członkiem zarządu NBP. Wniosek o jego powołanie skierował do prezydenta poprzedni prezes Marek Belka, co miało zapewnić płynne przejęcie obowiązków. Z kolei w latach 2010-2016 Adam Glapiński zasiadał w Radzie Polityki Pieniężnej.