Barbara Kurdej-Szatan usłyszała zarzuty. Jaka grozi jej kara?

Newsy

12.05.2022 21:33

Barbara Kurdej-Szatan usłyszała zarzuty. Jaka grozi jej kara?

Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła znanej aktorce zarzuty za wpis, który dodała na swoim Instagramie w listopadzie 2021 roku. Grozi jej grzywna, a nawet kara ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Kontrowersyjny wpis aktorki

Kurdej-Szatan w zeszłym roku wywołała ogólnopolski skandal, który zachwiał jej pozycją w show biznesie. Na początku listopada 2021 roku zamieściła na Instagramie wpis, który stanowił jej emocjonalną reakcję na nagranie, zarejestrowane na granicy polsko-białoruskiej.

Samo wideo przedstawiało sytuację, w której kobiety z płaczącymi dziećmi na rękach szarpią się najprawdopodobniej z funkcjonariuszami Straży Granicznej patrolującymi polską granicę. W tle słychać krzyki oraz płacz maluchów.

Wspomniany wpis, w którym wulgarnie skrytykowała Straż Graniczną odbił się szerokim echem w mediach. Jego wzbudzający najwięcej kontrowersji fragment brzmiał następująco:

„To jest k*rwa "Straż Graniczna"????? "Straż"?????????? To są maszyny bez serca, bez mózgu, bez NICZEGO!!!! Maszyny ślepo wykonujące rozkazy!!!!! K*rwa!!!!!! Jak tak można!!!!!!! Boli mnie serce, boli mnie cała klatka piersiowa, trzęsę się i ryczę!!!!!!! Mordercy!!!!!”

Oskarżenie o zniesławienie

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz przekazała tvp.info.pl informację o przedstawieniu zarzutów Barbarze Kurdej-Szatan. Aktorka została oskarżona o zniesławienia Straży Granicznej oraz jej funkcjonariuszy wykonujących czynności służbowe na granicy polsko-białoruskiej poprzez zamieszczenie na jednym z portali społecznościowych wpisu znieważającego funkcjonariuszy. Incydent zyskał szczególnie poważną rangę ze przede wszystkim ze względu na padające określenia takie jak „mordercy".

Barbara Kurdej-Szatan nie przyznała się do winy i złożyła obszerne wyjaśnienia, o czym również poinformowała rzeczniczka Aleksandra Skrzyniarz. Barbara zezwoliła także na udostępnianie wizerunku. Gwieździe może grozić grzywna, ograniczenie wolności lub kara pozbawienia wolności do roku.

Wyjaśnienia Kurdej-Szatan

Gwiazda kilkukrotnie przepraszała – zarówno pracowników SG, jak i urażonych Polaków – za swoje słowa i tłumaczyła, że nie miała w zamiarze krytykować wszystkich strażników granic i ich pracy, a jedynie chciała zwrócić uwagę na agresywne zachowania nagranych amatorską kamerą funkcjonariuszy wobec matek z dziećmi przebywającymi między Polską a Białorusią.

Jak Waszym zdaniem zakończy się spraw kontrowersyjnego wpisu?