Koniec maseczek w samolotach i na lotnisku!

Agnieszka

Newsy

12.05.2022 9:06

Koniec maseczek w samolotach i na lotnisku!

 Są nowe zalecenia Agencji Unii Europejskiej do spraw Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), które zdecydowanie ucieszą podróżujących samolotami! Okazuje się, że od przyszłego poniedziałku (16 maja) zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek w samolotach i na lotniskach.

Zdjęcie Koniec maseczek w samolotach i na lotnisku! #1

Koniec maseczek w samolotach i na lotniskach

W środę 11 maja opublikowana została aktualizacja przepisów obowiązujących na lotniskach i w samolotach podróżujących po Europie. Aktualizacja dotyczyła spraw bezpieczeństwa związanych z COVID-19. 

Nowe przepisy znoszą obowiązek noszenia maseczek na pokładzie samolotów podróżujących po Europie oraz na europejskich lotniskach. W aktualizacji przepisów zaznaczono jednak, że maseczka jest wciąż jednym z najlepszych zabezpieczeń przed zakażeniem się i COVID-19.

Dlaczego postanowiono podjąć takie kroki?

Organizacje postanowiły znieść obowiązek noszenia maseczek ze względu na fakt wyszczepienia dużej części społeczeństwa oraz nabycia odporności.

Ważna informacja - maseczki mogą być obowiązkowe w niektórych liniach lotniczych

W aktualizacji przepisów jasno zaznaczono jednak, że to, czy wymagane będzie noszenie maseczek w samolocie zależy także od decyzji poszczególnych linii lotniczych. Od poniedziałku nie będą one miały obowiązku wymagać maseczek, jednak mogą samodzielnie zadecydować o tym, czy nakładać taki obowiązek na swoich pasażerów.

"Od przyszłego tygodnia maseczki na twarz nie będą już obowiązkowe podczas podróży lotniczych, co jest zgodne ze zmieniającymi się wymaganiami władz krajowych w całej Europie w zakresie transportu publicznego" - powiedział, cytowany w komunikacie, dyrektor wykonawczy EASA Patrick Ky.

"Dla pasażerów i załóg lotniczych jest to duży krok naprzód w normalizacji podróży lotniczych. Pasażerowie powinni jednak zachowywać się odpowiedzialnie i szanować wybory innych osób z ich otoczenia. Pasażer, który kaszle i kicha, powinien rozważyć założenie maseczki na twarz, aby uspokoić osoby siedzące w pobliżu" - dodał.