Dopłaty do rowerów elektrycznych! Rusza pierwszy program.

Katarzyna

Newsy

09.05.2022 21:18

Dopłaty do rowerów elektrycznych! Rusza pierwszy program.

Coraz więcej miast stawia na ekologię i dlatego miasto Gdynia postanowiło dopłacać do zakupu roweru elektrycznych. W związku z tym rusza nowy program.

Ekologia i ochrona środowiska

Ludzkość coraz bardziej stara się żyć ekologicznie i dbać o środowisko. Odchodzimy już od plastikowych opakowań i torebek, staramy się segregować śmieci oraz wyrzucać mniej jedzenia. Przez pryzmat ekologii patrzymy również na środki transportu. Chętniej przesiadamy się z aut do autobusów, na rowery czy na hulajnogi.

Dopłaty do rowerów elektrycznych 

Aby jeszcze bardziej zachęcić osoby do ekologicznych środków transportu, niektóre miasta proponują dopłaty. W Berlinie czy Barcelonie można otrzymać dopłatę do zakupu roweru elektrycznego. Dzięki temu ludzie chętniej zakupują takie środki transportu. Można liczyć nawet na dofinansowanie w wysokości 50% kosztów zakupu roweru. Pod koniec kwietnia rada gdyńska przyjęły uchwałę, w której był zawarty zapis o dofinansowaniach rowerów elektrycznych. W związku z tym pieniądze będzie można otrzymać już pod koniec maja, kiedy to ustawa będzie miała moc prawną. Dofinansowanie będzie można otrzymać aż do października.

Zdjęcie Dopłaty do rowerów elektrycznych! Rusza pierwszy program. #1

Tylko osoby fizyczne 

Według ustawy o dofinansowanie będą mogły ubiegać się osoby, które mieszkają na terenie Gdyni. O dofinansowanie będą mogły starać się osoby fizyczne, a więc grant ten nie jest przeznaczony dla przedsiębiorców. Co więcej, z takiej formy pomocy można skorzystać tylko raz. Wysokość dotacji jest uzależniona od ceny roweru elektrycznego i wynosi nawet 50% jego ceny, jednak nie więcej niż 2,5 tys. złotych. Miasto Gdynia na dopłaty do rowerów elektrycznych przeznaczyła 100 tys. zł, jednak program ten będzie kontynuowany w następnych latach.

Przeznaczenie roweru

Jeśli chodzi o przeznaczenie tego roweru elektrycznego, to w tym temacie nie ma ograniczeń. Można go będzie wykorzystać jako środek transportu do pracy czy podczas jazdy rekreacyjnej. Wnioski nie są rozpatrywane pod względem późniejszego wykorzystania tego roweru. Urzędnicy mają nadzieję, że nadejście wiosny i możliwość otrzymania dofinansowania sprawi, że ludzie chętniej przesiądą się z samochodów na rowery elektryczne.