260 zł za kilogram czereśni?! W sieci krąży kontrowersyjne zdjęcie.

Justyna

Newsy

09.05.2022 21:01

260 zł za kilogram czereśni?! W sieci krąży kontrowersyjne zdjęcie.

Ceny czereśni mogą przyprawić o zawrót głowy. Jeden z internautów podzielił się na Twitterze zdjęciem z informacją o czereśniach za 260 zł za kg. Czy rzeczywiście w tym sezonie będzie aż tak drogo?

Zdjęcie wzbudzające wiele kontrowersji

Zainteresowanie w Internecie wzbudziło zdjęcie z targowiska, z którego możemy dowiedzieć się, że cena czereśni w tym roku to aż 260 zł za kg. Internauci widząc tak zawrotną cenę od razu zaczęli sugerować, że to zwykłe żarty.

Zdjęcie 260 zł za kilogram czereśni?! W sieci krąży kontrowersyjne zdjęcie. #1

Źródło: https://twitter.com/Piotr___alex/status/1523004869074124800?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1523004869074124800%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fstrefabiznesu.pl%2Fczeresnie-w-cenie-260-zl-za-kg-tak-drogo-jeszcze-nie-bylo-kiedy-na-straganach-pojawia-sie-polskie-czeresnie-i-czy-beda-tansze%2Far%2Fc3-16330975

Wiele z towarzyszących zdjęciu komentarzy miało żartobliwy charakter:

„Mam 2 słoiki z kompotem czereśniowym. Myślicie, że powinienem wynająć dla nich skrytkę depozytową?”.

Sprzedawcy i eksperci uspokajają

W Polsce czereśnie występują jedynie przez miesiąc i jest to zwykle przełom czerwca i lipca. Obecnie nie wiadomo, jaka będzie ich dokładna cena w tym roku. Poza tym okresem dostępne są produkty z importu.

Jak tłumaczą hurtownicy cena czereśni zależy w głównej mierze od nasycenia rynku. Na ilość zbiorów wpływa natomiast przede wszystkim pogoda oraz ewentualne zniszczenia upraw.

Sprawę w rozmowie z „Faktem” komentował także Janusz Piechociński, były wicepremier, obecnie ekspert rynku żywności:

 „Miejmy dystans, mamy początek maja, spóźnioną wiosnę. Przecież sprzedający te drogie czereśnie za ćwierć tysiąca złotych, nie wyhodowali ich pod folią czy w szklarni. Muszą być z importu. Nasze czereśnie dopiero kwitną.”

Ile kosztowały czereśnie w ubiegłym roku?

W minionym roku czereśnie pojawiły się w tabeli notowań na giełdzie w Broniszach dopiero 17 maja. Ceny w tamtym czasie były wielokrotnie niższe na rynku hurtowym niż te zaprezentowane na zdjęciach opublikowanych na Twitterze. Polskie czereśnie pojawiły się natomiast dopiero w czerwcu i w hurcie kosztowały ok. 15 zł za kg.

W szczycie sezonu na szczęście było znacznie taniej. Za kilogram trzeba było zapłacić od sześciu do dziesięciu złotych. To pozwala sądzić, że tym razem będzie podobnie.