Te leki możesz uprawiać na swoim parapecie

Patrycja

Zdrowie

26.04.2022 19:04

Te leki możesz uprawiać na swoim parapecie

Na parapecie z powodzeniem możesz hodować rośliny o wielu cennych leczniczych właściwościach. Nazywane są „apteczką w doniczce” i warto je uprawiać w swoim domu.

Zdjęcie Te leki możesz uprawiać na swoim parapecie #1

Aloes

Aloes to popularna i łatwa w uprawie roślina ozdobna o wielu cennych właściwościach. Jeśli chcesz uprawiać go w domu, postaw roślinę na parapecie z dostępem do dużej ilości światła słonecznego i rzadko go podlewaj.

Aloes to skarbnica zdrowia! Zawarty w mięsistych liściach miąższ to skarbnica zdrowia. Jest pełen witamin A,C,E i witamin z grupy B i soli mineralnych. Ma właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze, łagodzące i regenerujące. Stosowany jest w leczeniu chorób skóry, pomaga w walce z trądzikiem. Zmniejsza stan zapalny, pomogą na oparzenia, przyspiesza gojenie się ran i chroni skórę przed starzeniem się. Wspiera przemianę materii i korzystnie wpływa na odchudzanie. Ma działanie oczyszczające i pozwala pozbyć się toksyn. Dzięki działaniu nawilżającemu i kojącemu, wspaniale wpływa na cerę i włosy.

Pelargonia pachnąca

Pelargonia pachnąca, zwana również geranium, to nie tylko popularny, ozdobny kwiat. Ceniona jest za szereg właściwości leczniczych i z tego powodu ma jeszcze inną nazwę – anginka.

Zawarte w liściach olejki eteryczne mają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i antywirusowe. Anginka pomaga w walce z infekcjami, w tym przeziębieniem i grypą. Łagodzi infekcje dróg oddechowych, zmniejsza ból gardła oraz obrzęk błon śluzowych nosa podczas kataru. Ma lekkie działanie znieczulające, łagodzi ból głowy, bóle reumatyczne, a także uśmierza ból ucha przy ostrym zapaleniu ucha środkowego.

Geranium spłyca blizny, dezynfekuje drobne ranki, zmniejsza obrzęk i swędzenie po ukąszeniach owadów. Odświeża oddech i łagodzi bóle zębów. Ma także działanie wyciszające, pozwala się uspokoić i zmniejszyć stres.

Zdjęcie Te leki możesz uprawiać na swoim parapecie #2

Żyworódka

Stanowisko dla żyworódki powinno być jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Wystarczy ją podlewać raz w tygodniu.

To roślina posiadająca wiele cennych właściwości. Działanie lecznicze mają liście żyworódki oraz wyciśnięty z nich sok. Jest prawdziwą skarbnicą witaminy C.

Doskonale sprawdza się przy problemach związanych z układem pokarmowym. To antidotum na zgagę i wrzody żołądka. Dzięki przeciwzapalnym oraz bakteriobójczym właściwościom, pomaga w walce z trądzikiem, oparzeniami i trudno gojącymi się ranami. Pomaga pozbyć się uporczywego swędzenia, obrzęku oraz zaczerwienienia. Jest lekarstwem na krwawiące dziąsła i bóle zębów. Oprócz tego pomaga wzmocnić organizm i chroni przed infekcjami. Sprawdza się w leczeniu schorzeń, takich jak kaszel, angina, zapalenie oskrzeli i astma.

Wawrzyn

Wawrzyn, czyli laur szlachetny to popularna przyprawa stosowana w kuchni. Poza tym ma też wiele leczniczych właściwości. Uprawiaj go w słonecznym miejscu i podlewa w momencie, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie.

 Liście wawrzynu ułatwiają trawienie i łagodzą wzdęcia, oczyszczają organizm i wspomagają pracę wątroby. Działają przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie, moczopędnie i napotnie. Łagodzą bóle stawów, bóle reumatyczne, korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego.