Domowy ogród na parapecie. Poznaj 5 sposobów na uprawę ziół.

Patrycja

Dom

09.03.2020 21:33

Domowy ogród na parapecie.   Poznaj 5 sposobów na uprawę ziół.

Jak na kuchennym parapecie wyhodować wiosenny ogród? Które zioła warto mieć w domu i jak je uprawiać, aby cieszyć się ich smakiem i aromatem w naszych potrawach?

Zdjęcie Wiosenny ogród na parapecie- 5 sposobów na uprawę ziół #1

Jak zacząć?

Nie musisz mieć ogrodu, aby uprawiać rośliny: wystarczą dobre chęci, kilka doniczek, trochę ziemi, nasiona ulubionych ziół i parapet lub balkon.

Wybierz odpowiednie miejsce

Marzec to idealny czas na założenie uprawy i siew nasion. Wybierz parapet przy oknie, w południowej części domu, tak by zioła miały dostęp do światła. Niektóre gatunki roślin wolą stać w półcieniu, dlatego możesz ustawić je także na kuchennym blacie.

Przygotuj doniczki

Przygotuj niewielkie doniczki, np. pojemniki po jogurtach albo wytłaczanki po jajkach, zrób otwory na dnie, aby umożliwić przepływ wody, nasyp do środka ziemi, po czym zasiej wybrane zioła. Gdy sadzonki podrosną, przesadź największe do osobnych doniczek. Możesz użyć glinianych lub ceramicznych naczyń, wiklinowych koszy, metalowych ozdobnych wiaderek lub drewnianych skrzynek- dobierz je, tak by pasowały do wystroju kuchni.

Zdjęcie Wiosenny ogród na parapecie- 5 sposobów na uprawę ziół #2

Podlewanie i podłoże

Pamiętaj o regularnym podlewaniu. Najlepiej używać wody o temperaturze pokojowej. Ziemia powinna mieć odczyn obojętny lub kwaśny, możesz dosypać do niej piasku, na dnie użyć żwirku lub kamyczków, aby nadmiar wody mógł spokojnie odpływać, a korzenie miały stały dopływ tlenu. Użyj podstawek, aby nie zniszczyć parapetu.

Rozpocznij uprawę

Choć możesz kupić gotowe zioła w supermarkecie, warto samodzielnie wyhodować je z nasion. Zajmie to więcej czasu, lecz masz pewność, że będą one smaczne, aromatycznie i wcześniej nie miały kontaktu z chemią.

Komponuj jak chcesz!

Zioła możesz sadzić osobno, w oddzielnych doniczkach lub tworzyć ziołowe kompozycje. Wybieraj takie rośliny, których w swoich potrawach używasz najczęściej. Możesz zdecydować się na kiełki rzeżuchy, rzodkiewki, miętę, melisę, szczypior, pietruszkę, bazylię, oregano, tymianek, majeranek, czy estragon. Wybór zależy tylko od Ciebie! Zioła są bardzo proste w uprawie, wymagają jedynie dostępu do słońca i regularnego podlewania, więc nie czekaj, tylko załóż domowy ogródek!

Zdjęcie Wiosenny ogród na parapecie- 5 sposobów na uprawę ziół #3

Zioła na kuchennym parapecie to nie tylko sposób na urozmaicenie potraw, ale także na piękny, wiosenny wystrój domu.