Borelioza u dzieci - nietypowe objawy choroby.

Patrycja
Zdrowie
21.04.2022 22:32
Borelioza u dzieci - nietypowe objawy choroby.

Borelioza to groźna, przenoszona przez kleszcze choroba, która atakuje skórę, serce, stawy i układ nerwowy. U dzieci nie zawsze daje typowe objawy, które pozwalają na jej wczesne wykrycie. Sprawdź, jakie niespecyficzne symptomy mogą wskazywać na boreliozę u dziecka. Dowiedz się, kiedy należy skontaktować się z lekarzem!

Zdjęcie Borelioza u dzieci - nietypowe objawy choroby. #1

Sezon na kleszcze ruszył- uważaj na nie!

Sezon na kleszcze ruszył, z reguły wybudzają się one z zimowego snu na przełomie marca i kwietnia, już od temperatury 5 stopni Celsjusza. Stają się wyjątkowo aktywne od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Jednak obecnie należy na nie uważać przez cały rok!

Kleszcze występują nie tylko w lasach

Kleszcze występują nie tylko w lasach i na łąkach, ale też w miejskich parkach, ogrodach i na trawnikach. Z tego powodu musimy być wyjątkowo ostrożni, gdy wychodzimy na spacery lub wybieramy się na rodzinne wycieczki na łono natury.

Jak wygląda ukąszenie przez kleszcza?

Ukąszenie przez kleszcza jest bezbolesne, a ze względu na jego niewielkie rozmiary, łatwo możemy przegapić jego obecność na skórze. Kleszcze wgryzają się w skórę, a gdy nasycą się krwią, to z niej odpadają. Po ugryzieniu kleszcza skóra jest zaczerwieniona, ale nie swędzi, ani nie boli.

Rumień po kleszczu

U niektórych osób może wystąpić rumień wędrujący. Jego wygląd jest charakterystyczny: w środku znajduje się czerwony ślad po ukąszeniu kleszcza, wokół niego blady okrąg, a za nim czerwona obręcz. Rumień po kleszczu z reguły ma od 2 do 3 cm i utrzymuje się przez kilka dni.

Pamiętaj o tym po powrocie z lasu, parku, czy ogrodu!

Po powrocie z miejsca, w którym jesteśmy narażeni na ugryzienie przez kleszcza, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Od razu zaleca się zdjąć ubranie dziecka, wytrzepać je i dokładnie obejrzeć całe ciało dziecka. Szczególną uwagę warto zwrócić na miejsca, które są najchętniej wybierane przez kleszcze. Są to przede wszystkim: miejsca na linii włosów, za uszami, szyja, pachy, zgięcia ręki, okolice pępka, pachwiny, pod kolanami i okolice ścięgna Achillesa.

Zdjęcie Borelioza u dzieci - nietypowe objawy choroby. #2

Co zrobić, gdy znajdziemy kleszcza u dziecka?

Ugryzienie przez kleszcza u dziecka może być powodem do paniki. Lekarze apelują, żeby przede wszystkim zachować spokój. Kleszcza możemy usunąć samodzielnie, nie musimy od razu zgłaszać się do specjalisty.

Jak usunąć kleszcza?

  1. Do usunięcia kleszcza należy użyć pęsety. Trzeba chwycić go tuż przy skórze, jak najbliżej miejsca wkłucia, a następnie pociągnąć jednostajnym, zdecydowanym ruchem.
  2. Następnie należy dokładnie umyć ręce i zdezynfekować ranę po ukąszeniu.
  3. Przez kolejne 30 dni trzeba obserwować miejsce po ugryzieniu. Jeśli pojawi się na nim rumień, natychmiast należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Przy usuwaniu kleszcza, zachowaj ostrożność

Warto pamiętać, że nieumiejętne usuwanie kleszcza, za pomocą domowych sposobów, palcami, kleszczykami do paznokci, czy igłą, przypalanie lub smarowanie go tłustymi substancjami, lakierem do paznokci, powoduje więcej szkody, niż pożytku!

Takie działania mogą spowodować oderwanie tylko odwłoku, podczas gdy w skórze pozostaje główka i tułów kleszcza. Może to przynieść więcej szkody, niż zwłoka związana z dojazdem do najbliższego gabinetu lekarskiego.

Kleszcze przenoszą groźne choroby

W Polsce żyje aż 20 różnych rodzajów kleszczy, a nosicielem niebezpiecznych bakterii jest obecnie już co trzeci kleszcz. Te występujące w naszym kraju mogą być bardzo niebezpieczne i przenoszą groźne choroby.

Kleszcze mogą przenosić ponad 20 różnych chorób, które określa się jako koinfekcje. Najczęstsze choroby przenoszone przez kleszcze to:

  • kleszczowe zapalenie mózgu,
  • borelioza,
  • babeszjoza,
  • anaplazmoza,
  • bartoneloza,
  • gorączka Q,
  • tularemia,

Zdjęcie Borelioza u dzieci - nietypowe objawy choroby. #3

Czym jest borelioza?

Borelioza, zwana także chorobą z Lyme, jest groźną chorobą zakaźną, która jest przenoszona przez kleszcze. Liczba zachorowań na boreliozę w Polsce co roku wynosi ponad 20 tysięcy przypadków.

Jakie są charakterystyczne objawy boreliozy?

To właśnie rumień jest typowym objawem boreliozy. Jednak występuje tylko w około 30% przypadków u dorosłych i tylko w około 10% przypadków u dzieci.

Inne charakterystyczne objawy boreliozy są podobne do grypy. To zmęczenie, osłabienie, gorączka, dreszcze, bóle głowy, gardła, mięśni i stawów, następnie problemy skórne, problemy z sercem, dolegliwości ze strony układu nerwowego, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Objawy boreliozy u dzieci są niespecyficzne!

Jednak u dzieci borelioza nie zawsze daje typowe objawy, które pozwalają na jej wczesne wykrycie. Sprawdź, jakie niespecyficzne symptomy mogą wskazywać na boreliozę u najmłodszych.

Objawy, które mogą świadczyć o boreliozie u dzieci są:

  • szybkie męczenie się,
  • niechęć do wysiłku fizycznego,
  • ból głowy,
  • bóle mięśni i stawów,
  • ból brzucha,
  • problemy trawienne (nudności, wymioty),
  • częstsza potrzeba oddawania moczu lub ból podczas sikania,
  • problemy ze snem,
  • nadwrażliwość na światło, dźwięk, dotyk, a nawet smak,
  • nagły brak koncentracji,
  • zmiany w zachowaniu, w tym ogólna drażliwość, impulsywność
  • nietypowe lub nagłe zmiany osobowości, np. wybuchy agresji, wściekłości, trudności w nauce, mgła mózgowa

Skonsultuj się z lekarzem!

Dlatego jeśli Twoje dziecko ugryzł kleszcz lub po powrocie z lasu, łąki, parku, a nawet ogrodu, zauważysz takie objawy, skonsultuj się z lekarzem. Wczesna diagnoza i rozpoczęcie leczenia, zwiększa szansę na pokonanie boreliozy. Niewykryta choroba może doprowadzić do groźnych powikłań w przyszłości!

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną