Pięć roślin, które ratują nam życie!

Pięć roślin, które ratują nam życie!

Leki znajdziemy nie tylko w aptece. Stosowane od setek lat, nie tylko ładnie wyglądają, ale także leczą i przynoszą ulgę w wielu dolegliwościach. Mowa oczywiście o roślinach. Sprawdź, jak działają oraz kto stoi za ich odkryciem.

Zdjęcie Pięć roślin, które ratują nam życie! #1

W lecznictwie mamy do czynienia z 2500 gatunków roślin leczniczych, z których 400 rośnie w Polsce, a tylko 200 wykorzystujemy w praktyce. Należą do nich zarówno te dziko rosnące, jak i odmiany uprawne. Niektóre z przedstawionych, chociaż odkryte i stosowane już dawno w medycynie ludowej do dzisiaj ratują ludzkie życie.

Mak Lekarski

Mak lekarski (Papaver somniferum) jest uprawiany w Afganistanie i Pakistanie. Jest krewniakiem naszego maku, a jego kwiaty są białe i fioletowe.

Substancjami działającymi zawartymi w maku są morfina i kodeina. Pierwszą stosuje się, jako lek przeciwbólowy o działaniu uspakajającym. Najczęściej stosowana jest u pacjentów pod opieką paliatywną np. w ostatnim stadium raka. Kodeina z kolei łagodzi ból, ale także kaszel i biegunkę.

Mak lekarski i jego działanie odkryli Chińczycy.

Zdjęcie Pięć roślin, które ratują nam życie! #2

Chinowiec

Chinowiec (Cinchona) pochodzi z Ameryki Południowej i występuje w ok. 40 odmianach. Popyt na jego właściwości był tak ogromny, że został prawie całkowicie wytrzebiony, dziś rośnie tylko w lasach tropikalnych.

Chinina pozyskiwana z kory tego drzewa pomaga na malarię i pasożyty roznoszone przez komary – sprawia, że nie mogą się rozmnażać.

Kory chinowca używali Indianie z Ameryki Południowej, by zbić gorączkę. To jednak misjonarze w XVII wieku odkryli, że pomaga na gorączkę wywołaną przez malarię.

Zdjęcie Pięć roślin, które ratują nam życie! #3

Cis

Cis (Taxus baccata lub Taxus brevifolia) występuje na północnym zachodzie Stanów Zjednoczonych. Gatunek europejski dostępny jest w sklepach ogrodniczych. Cis jest rośliną silnie trującą, również dla zwierząt, o czym warto pamiętać, sadząc ją w ogrodzie.

Związek występujący w tym drzewie to paklitaksel lub inaczej taksol. Po raz pierwszy wyizolowano go z kory stuletnich drzew w Ameryce Północnej. Zapobiega on szybkiemu podziałowi komórek rakowych. Używa się go w chemioterapiach, jednak działa również na zdrowe komórki sprawiając, że pacjent źle się czuje. Najczęściej stosowany przy raku piersi i jajników.

Przeciwnowotworowe działanie substancji znajdującej się w Cisie odkryto w Narodowym Instytucie Raka w Stanach Zjednoczonych.

Zdjęcie Pięć roślin, które ratują nam życie! #4

Wierzba

Wierzba (Salix) to kopalnia salicyny, którą nasz organizm przekształca w kwas salicylowy. Sama kora wierzby mocno podrażnia żołądek i powoduje krwawienia, ale przed znalezieniem innego rozwiązania, używano właśnie liści wierzby w celu złagodzenia bólu.

Pod koniec XIX wieku udało się pozyskać w laboratorium jej mniej szkodliwą pochodną – kwas acetylosalicylowy. Tu firma Bayer znalazła początek w przemyśle farmaceutycznym, wypuszczając na rynek w 1899 Aspirynę. Pomaga ona na ból, rozrzedza krew, obniża gorączkę i ma działanie przeciwzapalne i przeciwreumatyczne.

W Mezopotamii, Asyryjczycy, już 4 tysiące lat temu używali liści wierzby, aby łagodzić bóle stawów. Także Egipcjanie i Grecy pozostawili zapiski o zbawiennym działaniu wierzby. Także zwierzęta nie przechodziły obojętnie obok tego drzewa, gdyż częstowały się jej korą. Nie dziwi wiec fakt, że naukowcy szukali ukrytej, aktywnej substancji.

Zdjęcie Pięć roślin, które ratują nam życie! #5

Narcyz i przebiśnieg

Narcyzy (Narcissus) i przebiśniegi (Galanthus nivalis) występują na całym świecie. Obie roślinki w swoich cebulkach goszczą gelantaminę. Jest to jeden najbardziej skutecznych środków używanych podczas leczenia Alzheimera.

Pacjenci z Alzheimerem mają obniżony poziom neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przenoszenie informacji wewnątrz systemu nerwowego - acetylocholiny. Gelantamina zapobiega jej rozpadowi, usprawniając komunikację między komórkami nerwowymi.

Za odkryciem leczniczych właściwości przebiśniegów najprawdopodobniej stoją Grecy. Działanie Gelantaminy jest, opisane bowiem w „Odysei”. Mowa tam o sytuacji, w czasie której ludzie Odyseusza zamienieni przez boginię Kirke w świnie, zapominają o swojej misji. Czar zostaje złamany, kiedy Odyseusz używa środka znalezionego w roślince przypominającej przebiśnieg. To, co starożytni Grecy wiedzieli już dawno, w 1951 roku potwierdzili radzieccy naukowcy.

Zdjęcie Pięć roślin, które ratują nam życie! #6

Od pradawnych czasów to przyroda i rośliny obdarowywały nas swoimi cennymi właściwościami uzdrawiającymi i upiększającymi. Patrząc na przyrodę, chociażby przez ten pryzmat pamiętajmy, że należy oddać jej należny szacunek.

Patrycja

Polecane