Sucha skóra czy atopowe zapalenie skóry? Jak je odróżnić?

Patrycja
Kobiece dolegliwości
15.04.2022 11:45
Sucha skóra czy atopowe zapalenie skóry? Jak je odróżnić?

Uczucie ściągnięcia, pieczenie, swędzenie i zaczerwienienie skóry to dolegliwości, których chcemy się jak najszybciej pozbyć. Rozpoznanie problemu i określenie czy mamy do czynienia ze skórą suchą, czy może z atopowym zapaleniem skóry będzie kluczem do jego rozwiązania.

 

Skóra sucha 

Po czym rozpoznać skórę suchą?

Swędzi, piecze, łuszczy się, jest napięta, szorstka i matowa. Szybko pojawia się na niej zaczerwienienie, a nawet wysypka. W dotyku jest cienka i szorstka – przypominać może pergamin. Objawy pojawiają się w momencie, kiedy naskórek jest niedostatecznie nawilżony lub warstwa ochronna została uszkodzona przez preparaty zmieniające jej pH na zasadowe. Dodatkowo nasilają się po kontakcie z wodą. Skóra będzie reagowała nadwrażliwością na różnego rodzaju czynniki  takie jak zanieczyszczenia powietrza, zmiany temperatury, suchość powietrza, kosmetyki, alkohol, ostre przyprawy, nadmiar detergentów, twarda woda, a nawet stres.

Zdjęcie Sucha skóra czy atopowe zapalenie skóry? Jak je odróżnić? #1

Przyczyny

Przyczyną suchej skóry mogą być predyspozycje genetyczne, wiek, nieodpowiednia higiena, źle dobrane preparaty, niewłaściwa pielęgnacja, odwodnienie organizmu. Skóra może przesuszać się na skutek czynników zewnętrznych takich jak np. klimatyzacja, zażywania niektórych leków, a także być objawem innych poważniejszych schorzeń.

Pielęgnacja

W przypadku skóry przesuszonej ważne jest stosowanie odpowiednich preparatów, które będą ją nawilżały i uzupełniały lipidy. Warto wyrobić sobie nawyk codziennego stosowania kosmetyków, by nie dopuszczać do przesuszenia skóry. Nie zapominajmy także o zbilansowanej diecie, bogatej w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz dostarczaniu organizmowi minimum 2 litrów wody dziennie.

Zdjęcie Sucha skóra czy atopowe zapalenie skóry? Jak je odróżnić? #2

Czego unikać?

W przypadku suchej skóry należy unikać częstych peelingów, które mogą działać drażniąco, kosmetyków zawierających alkohol i mydło oraz zbyt długich kąpieli w gorącej wodzie. Nie należy myć twarzy chlorowaną wodą i pocierać skóry przy wycieraniu. Najlepiej zrezygnować z mocnej, czarnej kawy, słodzonych napojów, tłustych i smażonych potraw. 

Dzięki dobraniu odpowiednich kosmetyków, zmianie nawyków higienicznych i zmniejszeniu oddziaływania czynników zewnętrznych możemy do minimum ograniczyć, a nawet pozbyć się nieprzyjemnych objawów.

Atopowe zapalenie skóry

Jak rozpoznać AZS?

Skóra jest przesuszona, łuszczy się płatami, pojawiają się na niej czerwone wykwity. Objawami AZS poza swędzeniem jest często skłonność do nawrotowych zakażeń bakteryjnych. Zmiany skórne lokalizują się najczęściej na zgięciach łokciowych i kolanowych, brzuchu, twarzy, powiekach i szyi i w zależności od wieku obejmują inne obszary skóry (mogą także obejmować całe ciało). Przy atopowym zapaleniu skóry często mamy także do czynienia z objawami alergii takimi jak pieczenie oczu czy nieżyt nosa, a nawet  alergicznymi chorobami górnych dróg oddechowych jak np. astma.

Zdjęcie Sucha skóra czy atopowe zapalenie skóry? Jak je odróżnić? #3

Przyczyny

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, ale przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Jest chorobą, która trwa najczęściej całe życie i pojawia się już we wczesnych latach, a nawet pierwszych miesiącach życia, co nie oznacza oczywiście, że nie może dotknąć nas dorosłym życiu. Na wystąpienie AZS mają wpływ czynniki genetyczne, jak i środowiskowe.

Pielęgnacja

Skóry atopowej nie jesteśmy w stanie wyleczyć samą pielęgnacją, odpowiednio dobrane kosmetyki pomogą złagodzić nieprzyjemne objawy i będą podtrzymywać efekt leczenia w okresach remisji. AZS to poważne schorzenie, które wymaga leczenia dermatologicznego i nie rzadko konsultacji z alergologiem, psychologiem czy dietetykiem.

Zdjęcie Sucha skóra czy atopowe zapalenie skóry? Jak je odróżnić? #4

Czego unikać?

Przy AZS należy unikać kosmetyków zawierających mydło, substancje zapachowe, konserwanty, barwniki. Podobnie jak w przypadku skóry suchej należy unikać długich i gorących kąpieli. Nie bez znaczenia są też ubrania i bielizna jakie nosimy, należy unikać wełny, obcisłe stroje i nieprzepuszczające powietrza materiały mogą silnie podrażniać chorą skórę. Z mieszkania pozbądźmy się siedlisk kurzu jakimi są zasłony, firany, ozdobne poduchy i dywany. Nie pozwalajmy na zaduch w mieszkaniu, unikajmy chlorowanych basenów i promieni słonecznych. Należy unikać agresywnych detergentów do prania i kilkakrotnie płukać ubrania. Dieta przy AZS jest bardzo ważna, należy unikać alergenów,  produktów o wątpliwej wartości odżywczej, takich jak słodycze, kolorowe napoje czy fast foody. 

Jeśli  będziemy regularnie, najmniej dwa razy dziennie nawilżać skórę atopową przy użyciu odpowiednio dobranych kosmetyków możemy wydłużyć okres remisji. Wybierajmy miękkie ręczniki, nie pocierajmy nimi skóry, unikajmy peelingów, nagłych zmian temperatury i stresu. Pamiętajmy, że profilaktyka i świadoma pielęgnacja to podstawa w walce z atopowym zapaleniem skóry.

 

Zarówno w przypadku skóry suchej, jak i tej dotkniętej AZS ważna jest systematyczność i cierpliwość. Dzięki stosowaniu się do powyższych rad Twoja skora może być w dużo lepszej kondycji, a nie przyjemne objawy będą dawały o sobie znać coraz rzadziej.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną