10 sygnałów, że Twój pies jest chory

Ewelina
Dom
06.04.2022 9:28
10 sygnałów, że Twój pies jest chory

Po czym poznać, że pies jest chory? Z pewnością takie pytanie wiele razy stawiają sobie właściciele tych czworonogów. Podpowiemy na co zwrócić uwagę, by móc jak najszybciej zareagować w przypadku choroby pupila.

Pies w dobrej kondycji a zachowania odbiegające od normy

Naszą czujność powinny wzbudzić przede wszystkim wszelkie zachowania naszego psa, które odbiegają od codziennej normy. Poniżej prezentujemy 10 sygnałów wskazujących, że zwierzak może być chory:

  1. Utrata apetytu - ten bardzo łatwy do zauważenia objaw może świadczyć zarówno o pogorszeniu samopoczucia jak i o poważnej chorobie od przeziębienia, depresję aż po raka.
  2. Zmiany w zachowaniu np. spadek aktywności, wzmożona agresja.
  3. Picie mniejszej lub większej ilości wody - z kolei to jaką ilość wody spożywa pies jest dosyć trudne do zaobserwowania. W przypadku większego spożycia wody może to być sygnałem gorączki, a w odwrotnej sytuacji wskazuje na problemy psychiczne.
  4. Kaszel lub problemy z oddychaniem - to przede wszystkim objawy chorób układu oddechowego, towarzyszą m.in. przeziębieniu, psiej grypie, zapadnięciu tchawicy, a w poważniejszych przypadkach niewydolności serca
  5. Problemy z poruszaniem - mogą być spowodowane nie tylko urazami i złamaniami, ale także chorobami neurologicznymi.
  6. Zwiększone lub zmniejszone oddawanie moczu - najczęstszą przyczyną jest zapalenie pęcherza, które w przypadku braku leczenia może doprowadzić do wielu groźnych powikłań takich jak zakażenie układu rozrodczego i nerek.
  7. Nagłe zwiększenie lub zmniejszenie masy ciała - może mieć podłoże hormonalne lub nowotworowe.
  8. Zmiany w wyglądzie oczu takie jak ropienie lub przekrwienie wskazujące na infekcję oraz choroby oczu np. jaskrę.
  9. Wypadanie lub matowienie sierści - przyczynami mogą być np. alergie, niedobory pokarmowe.
  10. Wymioty lub biegunka - mogą być objawami zatrucia pokarmowego lub infekcji wirusowej, ale także pojawiać się w wyniku zmiany karmy oraz stresu. W trudniejszych przypadkach sygnalizują także choroby nowotworowe i zakażenia pasożytami.
Zdjęcie 10 sygnałów, że Twój pies jest chory #1

Kiedy do weterynarza?

Choć pies nie potrafi powiedzieć co go boli, a często nawet swoją słabość spowodowaną chorobą może ukrywać, na podstawie prostych obserwacji możemy zdecydować o konieczności kontroli jego stanu zdrowia u weterynarza. Jeśli którykolwiek z objawów ma charakter przewlekły niezwłocznie powinniśmy upewnić się u specjalisty, czy z naszym czworonogiem wszystko w porządku. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną