Banknoty ze względu na nieustannie wykorzystywanie mogą szybko ulegać zniszczeniom. Pewnie każdy spotkał się w życiu z egzemplarzami, które czasy swojej świetności miały już dawno za sobą. Nie stanowi to zazwyczaj problemu dopóki ich zniszczenia nie są powodem odmowy do przyjęcia naszej płatności przez sprzedawcę. Co zrobić w takiej sytuacji?
Wymiana uszkodzonych pieniędzy
Za obrót gotówkowy na terenie naszego kraju odpowiada bank centralny, czyli Narodowy Bank Polski (NBP). To właśnie ta instytucja zajmuje się kwestią wymiany uszkodzonych banknotów oraz monet, co reguluje zarządzenie nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zgodnie z nim banki zobligowane są dokonać wymiany, jeśli w jednym kawałku zachowało się co najmniej 45% pierwotnej powierzchni banknotu i możliwe jest rozpoznanie nominału.
Co ciekawe do odzyskania pełnej wartości nominalnej uszkodzonych pieniędzy konieczne do spełnienia są określone warunki. Banknot, który zachował od 45% do 75% swojej oryginalnej powierzchni, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej. Natomiast banknot, który zachował ponad 75% swojej oryginalnej powierzchni, jak również banknot przerwany lub poplamiony, bank wymieni za pełną jego wartość nominalną.
W przypadku zniszczonych monet wymianie podlegają one w całości oraz gdy zachowały się jedynie ich elementy (rdzeń i pierścień), które mają uszkodzenia typu mechanicznego. W tym przypadku 100% wartości nominalnej otrzyma osoba, która posiada dwa rozłączone elementy (rdzeń i pierścień) i pochodzą one z monety o tym samym nominale. Natomiast 50% wartości otrzyma osoba posiadająca przynajmniej jeden element (rdzeń lub pierścień).
Gdzie dokonać wymiany?
W większości przypadków wymiany możesz dokonać bezpłatnie w tradycyjny sposób udając się do kasy dowolnego banku komercyjnego lub spółdzielczego działającego w Polsce oraz w oddziałach okręgowych NBP.
Dodatkową możliwość uregulowano w październiku 2020 r., gdy weszło w życie zarządzenie Prezesa NBP z 17 września 2020 r. pozwalające na dokonanie wymiany także korespondencyjnie. W tym przypadku uszkodzone monety czy banknoty należy wysłać pocztą lub kurierem do centrali NBP (ul. Świętokrzyska 11/21, 00-919 Warszawa). Osoba fizyczna może w ten sposób wymienić maksymalnie 2000 zł a należną kwotę otrzyma na wskazany przez siebie we wniosku rachunek bankowy.