Po co kobiety przyklejają sobie taśmy na twarz?

Martyna

Moda i uroda

05.04.2022 9:54

Po co kobiety przyklejają sobie taśmy na twarz?

Taping (kinesiotaping) większości osób kojarzy się z zabiegiem fizjoterapeutycznym. Stosowany jest często w gabinetach ortopedycznych. Wykorzystywany przy kontuzjach, naderwanych ścięgnach, napiętych mięśniach oraz ostrych bólach. W ostatnim czasie taping nabrał nowego wymiaru, gdyż stosowany jest na twarzy jako zabieg kosmetyczny. Jak przyklejanie taśm wpływa na skórę? Czy jest to klucz do sekularnej poprawy wyglądu twarzy? Jakie przynosi korzyści?

 

Taping twarzy to inaczej taping estetyczny lub facetaping, czyli plastrowanie twarzy za pomocą taśm do kinesiotapingu. Zabieg cieszy się w ostatnim czasie dużą popularnością. Jest świetną alternatywą dla osób, które nie stosują zabiegów medycyny estetycznej. Ponadto po wdrożeniu się w temat tapingu zabieg może stać się naszym przyjemnym rytuałem, gdyż możemy stosować go same w domu.

 

Zdjęcie Po co kobiety przyklejają sobie taśmy na twarzy? #1

Zalety tapingu estetycznego

 • Głównym celem tego zabiegu jest rozluźnienie napiętych mięśni;
 • Ponadto pozytywnie wpływa na krążenie krwi;
 • Pełni także rolę drenażu limfatycznego, który dobrze sprawdzi się u osób z obrzękami wokół oczu, czy innymi zastojami limfy;
 • Taśmy stosowane są również u osób z asymetrią twarzy np. opadającą powieką. Aplikacja taśm może skorygować defekt;
 • Po taśmy chętnie sięgają osoby z pogłębioną lwią zmarszczką;
 • Taping przywraca sprężystość skóry, uelastycznienia ją;
 • Zabieg wspomaga wypłycanie blizn;
 • Celem zabiegu jest zrelaksowanie i pozbycie się napięć mięśni żwaczy, które napinają się przez stres i negatywne emocje, co może prowadzić do bruksizmu i problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym;
 • Wpływa na lepsze odżywienie i dotlenienie tkanek oraz regenerację.

Zabieg może stosowany być również profilaktycznie. W celu opóźnienia pojawiania się znaków czasu na twarzy.

 

Czy same taśmy wystarczą?

Najlepsze efekty oklejania taśmami uzyskamy w połączeniu z masażem.

Pierwszym elementem jest masaż, który rozgrzewa mięśnie, rozluźnia i pobudza je do działania. Taping ma wspomagać proces modelowania twarzy i go utrwalać. Te dwa elementy mogą przynieść świetne efekty. Poza tym doskonale sprawdza się przy rekonwalescencji po zabiegach chirurgii szczękowej.

Każda z Pań może bez problemu spróbować wykonać zabieg w domu.

Pierwszym elementem zabiegu jest automasaż (same masujemy twarz). Następie możemy okleić twarz wspomagając się instruktażem. Przygodę z oklejaniem twarzy warto rozpocząć od zaznajomienia się z podstawową wiedzą na temat anatomii twarzy, czyli lokalizacją elementów kostnych i mięśni (np. mięsień żwacz, mięsień śmiechowy, mięsień okrężny ust).

Ważną kwestią jest odpowiedni dobór taśm. Są one łatwo dostępne ale wybierajmy taśmy z ekobawełny wyposażone w hipoalergiczne kleje.

Kolor taśm nie ma znaczenia. Najbardziej uniwersalnym rozmiarem taśmy jest 5cmx5cm, który pozwoli na łatwość wycinania różnych kształtów taśm, np. w kształcie litery Y, I czy X.

Zabieg można wykonać 2-3 razy w tygodniu.

Dodajmy, że przed każdym facetapingem twarz powinna być sucha i czysta, czyli pozbawiona kremów i maści. Dzięki temu plastry kinezjologiczne będą trzymały się na skórze o wiele dłużej, a ich działanie stanie się skuteczniejsze. 

Trwałość kleju taśm do kinesiotapingu wystarcza nawet do 3-5 dni. Ze względu na okolice przyklejania (twarz), taśmy możemy przykleić przed snem i trzymać całą noc. Dobrze jeśli taśmy są na skórze od 4 do 6 godzin. Jest to czas, w którym taśmy mają czas odpowiednio zadziałać na tkanki miękkie i naczynia w obrębie twarzy.

Zdjęcie Po co kobiety przyklejają sobie taśmy na twarzy? #2

Czy są przeciwskazania do zabiegu?

Warto zaznaczyć, że przed pierwszym zabiegiem należy wykonać test. Kawałek taśmy przyklejamy na przedramieniu czy nadgarstku i sprawdzamy efekt organizmu po około godzinie. Należy wykluczyć reakcje alergiczne.

Do przeciwskazań zaliczamy:

 • stany zapalne, podrażnienia i infekcje skórne; 
 • zakrzepica żył; 
 • przerwana ciągłość naskórka w miejscu przyklejenia plastra;
 • świeże rany i blizny.