Stałe czy zmienne? Jakie oprocentowanie wybrać przy kredycie?

Katarzyna
Poradnik
05.04.2022 20:56
Stałe czy zmienne? Jakie oprocentowanie wybrać przy kredycie?

Coraz więcej osób decyduje się, na zaciągniecie kredytu. Jaki oprocentowanie wtedy wybrać? Stale czy zmienne? Podpowiadamy!

Zdjęcie Stałe czy zmienne? Jakie oprocentowanie wybrać przy kredycie? #1

Wzrost kosztów kredytu

Coraz częściej słychać, że stopy procentowe, jak i WIBOR idą w górę, a to oznacza, że koszty i raty kredytu również rosną. W związku z tym warto zastanowić się, czy nie lepiej jest zaciągnąć kredyt ze stałym oprocentowaniem. Które oprocentowanie jest bezpieczniejsze i generuje niższe koszty? Sprawdzamy!

Kredyty z stałym oprocentowaniem 

Od połowy ubiegłego roku Komisja Nadzoru Finansowego narzuciła bankom, aby oferowały one kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem. Były one jednak dużo droższe od tych ze zmiennym oprocentowaniem, jednak część kredytobiorców się na nie decydowała. Oprocentowanie było w nich stałe przez określony czas, co dawało poczucie bezpieczeństwa w tym okresie. Raty kredytów ze zmiennym oprocentowaniem zmieniały się w zależności od wskaźnika WIBOR i marży banku. Kredyt ze stałym oprocentowaniem powodował, że kredytobiorca nie musiał się bać podwyżek czy obniżek stóp procentowych lub zmiennej stawki WIBOR. Rata w danym okresie była stała i kredytobiorca nie musiał bać się jej wysokości przy kolejnej spłacie.

Analiza obecnej sytuacji  

Analizują obecną sytuację na rynku, można zauważyć, że jest szansa na uzyskanie niższego oprocentowania stałego niż zmiennego. W związku z tym coraz więcej osób jest zainteresowana wzięciem kredytu o stałym oprocentowaniu. Ciężko jednak jednoznacznie określić, która forma oprocentowania jest korzystniejsza, ponieważ obecna sytuacja polityczna oraz gospodarcza powoduje, że długoterminowe wizje przyszłości są trudne do przewidzenia. To od kredytobiorcy zależy czy woli zaznać „chwili” spokoju i nie martwić się o wysokość rat, czy zaryzykować i wybrać zmienne oprocentowanie.

Zdjęcie Stałe czy zmienne? Jakie oprocentowanie wybrać przy kredycie? #2

Możliwe scenariusze 

Możliwy jest scenariusz, gdzie stawka WIBOR 3M będzie rosła, jednak po pewnym czasie zacznie spadać. Według analiz wskaźnik ten dziś jest na poziomie 4,74%, a w przyszłym roku może to być 5,73%. Za 5 lat może kreować się on na poziomie 5,09%, a z 10 lat spaść do poziomu 4,68%. Pokazuje to, że po fali wzrostów możne nadjeść fala obniżek i wtedy kredyt z oprocentowaniem zmiennym będzie tańszy od tego z oprocentowaniem stałym.

Obecne wskaźniki 

Obecnie stopa referencyjna NBP wynosi 3,5%, jednak w przyszłym tygodniu można spodziewać się jej podwyżki do poziomu nawet ponad 4%. Stawka WIBOR 6M, która jest najczęściej stosowana przy wyliczaniu rat, znajduje się obecnie na poziomie 4,99%, gdzie w październiku wynosiła 4,67%.