Trwają badania nad lekiem na otyłość- wyniki są obiecujące!

Patrycja
Zdrowie
16.03.2022 12:04
Trwają badania nad lekiem na otyłość- wyniki są obiecujące!

Otyłość to choroba cywilizacyjna, która stanowi globalny problem zdrowotny. Co roku z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 mln osób na świecie! Naukowcy od lat pracują nad wynalezieniem leku, który mógłby pomóc w walce z otyłością. Ostatnio opublikowali obiecujące wyniki badań nad lekiem na otyłość!

Zdjęcie Trwają badania nad lekiem na otyłość- wyniki są obiecujące! #1

Otyłość to choroba cywilizacyjna

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) otyłość u osób dorosłych diagnozuję się przy wartości współczynnika BMI ≥ 30,0 kg/m². To stan, w którym ilość dostarczanej energii z pożywienia znacznie przekracza jej zużycie przez organizm.

To przewlekła i wyniszczająca organizm choroba, która jest jedną z częstszych przyczyn przedwczesnego zgonu. Według danych WHO, każdego roku z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 mln osób na świecie. W naszym kraju już co drugi Polak zmaga się z nadwagą lub otyłością

Leczenie otyłości

Leczenie otyłości opiera się na połączeniu kilku rodzajów terapii:

  • leczenie niefarmakologiczne (aktywność fizyczna, zdrowa i zbilansowana dieta, wsparcie psychologiczne)
  • leczenie farmakologiczne (preparaty na receptę dostępne na polskim rynku: Xenical, Mysimba, Saxenda. Szereg preparatów na odchudzanie bez recepty, zawierających błonnik, młody jęczmień, substancje zawarte w owocach cytrusowych, kofeina, guarana, kapsaicyna, ocet jabłkowy, wyciąg z ananasa)
  • leczenie operacyjne

Trwają badania nad lekiem na otyłość

Naukowcy od lat pracują nad wynalezieniem leku, który mógłby pomóc w walce z otyłością. Badacze z Uniwersytetu Teksańskiego w San Antonio w USA, opracowali rozwiązanie mogące służyć do walki z otyłością.

Naukowcy na łamach pisma "Steroids" poinformowali: „Opracowaliśmy małą cząsteczkę, którą można wykorzystać do walki z otyłością, ogólnoświatowym problemem zdrowotnym".

Wynaleziony przez nich lek, blokuje działanie enzymu związanego z wchłanianiem cholesterolu i otyłością, tzw. cytochromu P450 8B1.

Wyniki badań naukowców są obiecujące!

Badacze do tej pory przeprowadzili eksperyment na myszach, a jego wyniki były satysfakcjonujące. Po podawaniu leku przez 7 dni, doszło do wyraźnego spadku poziomu glukozy we krwi, pomimo karmienia zwierząt dietą wysokotłuszczową i bogatą w sacharozę.

Opracowany przez naukowców lek może być kluczem do leczenia otyłości oraz wynikających z niej chorób, takich jak cukrzyca i choroby serca.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną