Przełom w farmacji! TEN lek bije rekordy popularności!

Martyna
Newsy
12.08.2023 19:36
Przełom w farmacji! TEN lek bije rekordy popularności!

W ostatnim czasie rekordy popularności bije lek produkowany przez duńską firmę Novo Nordisk. Lekarze przepisują go na umór a pacjenci są przeszczęśliwi. O jaki lek chodzi? 

Lek na otyłość 

Lek Wegovy jest przepisywany jako medykament na zmniejszenie masy ciała u osób z otyłością lub nadwagą. Jest on produkowany przez duńską firmę Novo Nordisk i obecnie bije rekordy popularności. 

Popyt na lekarstwo jest tak duże, że firma nie nadąża z produkcją. Jak się okazuje na chwilę obecną jego dostawy są bardzo ograniczone w Stanach Zjednoczonych, a zapotrzebowanie w tym kraju jest największe. 

Korzyści przyjmowania leku 

Lek Wegovy to zastrzyk, który pacjent musi przyjmować raz w tygodniu. Jego przyjmowanie może pomóc zrzucić nawet 15 % wagi wraz z odpowiednią dietą oraz ćwiczeniom.  

Co więcej Wegovy jest jedynym lekiem wraz z Ozempic, które są uznawane za przełomowe w walce z cukrzycą typu 2 i otyłością. Firma poinformowała, że rozszerzy swoją produkcję i zapewni dostawy swoim pacjentom. 

W tej kwestii wypowiedział się szef generalny Lars Fruergaard Jorgensen: 

“Otyłość może w końcu być uleczalna, a firma przyspiesza produkcję tak szybko, jak to możliwe. “- Lars Fruergaard Jorgensen

Otyłość w Polsce 

Niestety okazuje się, że w naszym kraju tego typu lek może okazać się konieczny. Coraz więcej Polaków ma problemy z nadwagą i zmaga się z otyłością. Z danych wynika, że: 

Trzech na pięciu z nas ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły. W ciągu ostatnich lat odsetek dorosłych cierpiących na otyłość w Polsce systematycznie rośnie. Niestety, prognozy nie są optymistyczne. W 2025 roku otyłych będzie już 26% kobiet i 30% mężczyzn.” - nfz.gov.pl 

 Nadwaga i otyłość mogą prowadzić do wielu poważnych chorób i powikłań zdrowotnych. Najczęstszymi z nich są: 

  • Choroby sercowo-naczyniowe 
  • Cukrzyca typu 2 
  • Choroby układu oddechowego 
  • Choroby układu trawiennego 
  • Choroby stawów 
  • Zaburzenia metaboliczne 
  • Depresja i zaburzenia psychiczne 

Ponadto u kobiet nadwaga może prowadzić do zaburzeń cyklu menstruacyjnego i niepłodności. U mężczyzn może wpływać na obniżenie jakości nasienia. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną