Leczenie otyłości - od czego zacząć i jak długo trwa?

Sponsorowany
Zdrowie
10.07.2024 12:53
Leczenie otyłości - od czego zacząć i jak długo trwa?

Otyłość to choroba, która dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Zmaganie się z nadmierną masą ciała nie jest łatwe, jednak odpowiednio dobrany plan leczenia może przynieść skuteczne efekty. Zmagania z nadmierną masą ciała wymagają kompleksowego podejścia i zrozumienia, że jest to proces długotrwały. Od czego zacząć leczenie otyłości? Na czym polega i ile taki proces może trwać? Dowiesz się tego z poniższego artykułu! 

Plan leczenia otyłości

Jak rozpocząć leczenie choroby otyłościowej? Najlepiej udać się do lekarza. Może być to lekarz pierwszego kontaktu, czy lekarz obesitolog, ale również diabetolog i endokrynolog. Lekarz na konsultacji przeprowadzi odpowiedni wywiad medyczny oraz zleci badania diagnostyczne do wykonania. To pozwoli ocenić stopień otyłości, stan zdrowia pacjenta oraz zidentyfikować ewentualne choroby współistniejące. Następnym krokiem jest zaplanowanie leczenia. Na podstawie wyników badań, lekarz zaproponuje konkretne metody leczenia, które mogą obejmować różne strategie.

Jedną z podstawowych propozycji jest zmiana stylu życia. Kluczowe jest wprowadzenie trwałych modyfikacji w sposobie żywienia. Tutaj wskazana jest konsultacja, a nawet stała współpraca z dietetykiem, który pomoże opracować plan zmiany nawyków żywieniowych dostosowany do możliwości i indywidualnych potrzeb danego pacjenta. Poza dietą kluczowe jest zwiększenie aktywności fizycznej. Ważnym wsparciem może być tu fizjoterapeuta, który pomoże w doborze odpowiednich ćwiczeń fizycznych, dostosowanych do możliwości oraz ewentualnych ograniczeń zdrowotnych pacjenta. Fizjoterapeuta zajmuje się nie tylko treningiem siłowym, ale również terapią ruchową, która może być kluczowa w procesie odzyskiwania sprawności. Dzięki temu pacjent może skuteczniej pracować nad poprawą kondycji fizycznej i redukcją masy ciała, minimalizując ryzyko urazów i kontuzji.

Ponadto wsparcie psychologiczne odgrywa kluczową rolę w procesie leczenia otyłości. Jak zostało wcześniej wspomniane, skuteczne leczenie otyłości wymaga zmiany nawyków życiowych, co może być trudne emocjonalnie i wymagać wsparcia. Psycholog może pomóc pacjentowi w identyfikacji i przezwyciężeniu przeszkód oraz w utrzymywaniu motywacji do wprowadzenia zdrowych nawyków. Praca z psychologiem może również pomóc w zrozumieniu psychospołecznych czynników wpływających na otyłość oraz w opracowaniu strategii radzenia sobie ze stresem i jedzeniem na tle emocjonalnym.

W przypadku, gdy zmiany stylu życia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, lekarz może zaproponować farmakoterapię. Wybór odpowiedniego leku zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz jego stanu zdrowia. U pacjentów z otyłością olbrzymią rozważa się również leczenie chirurgiczne. W przypadku farmakologicznego, jak i operacyjnego leczenia otyłości wciąż bardzo ważna jest praca nad stylem życia.

Nadwaga i otyłość – klasyfikacja

Kiedy mówimy o nadwadze, a kiedy o otyłości? Nadwaga i otyłość są klasyfikowane głównie na podstawie wskaźnika masy ciała (BMI), który jest obliczany na podstawie masy ciała i wzrostu danego pacjenta. Nadwaga jest diagnozowana przy BMI między 25 a 29,9, natomiast otyłość dzieli się na trzy stopnie:

 • otyłość I stopnia: BMI między 30 a 34,9;
 • otyłość II stopnia: BMI między 35 a 39;
 • otyłość III stopnia, nazywana także otyłością olbrzymią: BMI powyżej 40.

Oprócz BMI istotne jest również uwzględnienie innych czynników, takich jak rozmieszczenie tkanki tłuszczowej oraz poziom cholesterolu i ciśnienia krwi, które mogą wpływać na zdrowie i ryzyko chorób związanych z otyłością.

Ile trwa leczenie otyłości?

Czas trwania leczenia otyłości jest indywidualną kwestią, zależną od wielu czynników, które obejmują stopień zaawansowania otyłości, ogólny stan zdrowia pacjenta oraz skuteczność i systematyczność w stosowaniu zaleceń terapeutycznych. Osoby z większym stopniem otyłości często potrzebują więcej czasu do osiągnięcia prawidłowej masy ciała.

Warto pamiętać, że leczenie otyłości nie kończy się na samym zrzuceniu kilogramów. Nawet po osiągnięciu prawidłowej wagi, utrzymanie jej wymaga stałych zmian w stylu życia. Trwałość tych zmian jest kluczowa dla zapobiegania nawrotom choroby otyłościowej i utrzymania zdrowia przez długie lata.

Czym grozi brak leczenia? Skutki otyłości

Nieleczona otyłość niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Może prowadzić do wzrostu ryzyka chorób serca i układu krążenia, takich jak nadciśnienie, miażdżyca i zawał serca. Ponadto, nadmiar tkanki tłuszczowej zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 poprzez wpływ na insulinowrażliwość organizmu. Problemy z układem kostno-stawowym są kolejnym skutkiem otyłości, ponieważ nadmiar masy ciała obciąża stawy, co może prowadzić do ich uszkodzenia i dolegliwości.

Dodatkowo, otyłość może powodować zaburzenia oddechowe, takie jak bezdech senny, co znacząco utrudnia sen i prowadzi do problemów z oddychaniem. Istnieje także zwiększone ryzyko rozwoju niektórych rodzajów nowotworów, jak rak piersi czy jelita grubego, co jest bezpośrednio związane z otyłością. Dlatego leczenie otyłości nie tylko zmniejsza ryzyko tych poważnych schorzeń, ale również poprawia ogólne zdrowie i jakość życia.

Farmakologiczne leczenie otyłości

Jednym z elementów leczenia otyłości jest farmakologia. Farmakologiczne leczenie otyłości stanowi współczesne podejście, które oferuje pacjentom wiele możliwości wsparcia w redukcji masy ciała. Obecnie istnieje wiele zaawansowanych możliwości farmakologicznego leczenia otyłości, w tym leki działające na zasadzie zwiększenia sytości oraz ograniczenia poczucia głodu. Jednym z innowacyjnych rozwiązań są analogi GLP-1, które regulują apetyt poprzez naśladowanie peptydu GLP-1 w organizmie. Dzięki temu pacjenci doświadczają zmniejszonego głodu i szybszego osiągania uczucia sytości po posiłkach. Ich stosowanie wymaga jednak ścisłej kontroli lekarskiej, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność terapii. Dzięki takim innowacjom medycznym pacjenci mają większe szanse na osiągnięcie trwałych rezultatów w walce z nadmierną masą ciała.

Kluczowe Punkty
 • Otyłość jest chorobą dotykającą coraz więcej osób na świecie.
 • Leczenie otyłości wymaga kompleksowego podejścia i jest procesem długotrwałym.
 • Pierwszym krokiem w leczeniu otyłości jest wizyta u lekarza.
 • Leczenie obejmuje zmianę stylu życia, zwiększenie aktywności fizycznej, wsparcie psychologiczne oraz, jeśli to konieczne, farmakoterapię lub leczenie chirurgiczne.
 • Otyłość klasyfikowana jest na podstawie BMI i może być podzielona na trzy stopnie.
 • Czas trwania leczenia zależy od indywidualnych czynników pacjenta.
 • Nieleczona otyłość prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym chorób serca, cukrzycy i problemów z układem kostno-stawowym.
 • Farmakologiczne leczenie otyłości oferuje nowe możliwości wsparcia w redukcji masy ciała.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną