Jak przyspieszyć poród? Najlepsze, sprawdzone metody

Patrycja
Zdrowie
01.03.2022 15:57
Jak przyspieszyć poród? Najlepsze, sprawdzone metody

Zdarza się, że termin porodu minął kilka dni temu, a naszemu maleństwu wciąż nie spieszy się na świat. Poznaj najlepsze, sprawdzone i polecane przez położne metody na przyspieszenie porodu!

Zdjęcie Jak przyspieszyć poród? Najlepsze, sprawdzone metody #1

Najlepsze, sprawdzone metody na przyspieszenie porodu

Gdy termin porodu mija, naszemu dziecku nie spieszy się na świat, a my zaczynamy się coraz bardziej niecierpliwić- warto wypróbować znane i sprawdzone metody na przyspieszenie porodu.

Aktywność fizyczna

Wśród metod na przyspieszenie porodu, wymienia się przede wszystkim umiarkowaną aktywność fizyczną, w tym chodzenie po schodach, spacery, czy ćwiczenia na piłce lub sprzątanie. Mogą spowodować wystąpienie skurczów macicy i skracanie jej szyjki.

Pod wpływem grawitacji brzuch ciężarnej znacznie się obniża, przez co nacisk na szyjkę macicy staje większy. Miednica staje się bardziej ruchoma, a to ułatwia odpowiednie ułożenie się dziecka w kanale rodnym.

Współżycie

Wydzielająca się podczas stosunku oksytocyna nasila skurcze macicy. Podobnie działa stymulacja brodawek sutkowych. Oprócz tego w nasieniu mężczyzny znajdują się prostaglandyny, które przyczyniają się do zwiększenia rozwarcia jej szyjki. Współżycie jest skuteczną i polecaną metodą, pod warunkiem, że ciąża nie jest zagrożona.

Akupresura

Ta wywodząca się z chińskiej medycyny naturalnej metoda może pomóc wywołać poród. Obejmuje uciskanie punktów odpowiedzialnych za funkcjonowanie macicy. Należą do nich miejsca położone na wewnętrznej powierzchni nóg (około 7–8 centymetrów nad kostkami), wgłębienie na szczytach ramion, czy punkt między kciukiem a palcem wskazującym.

Coś na wzmocnienie skurczy porodowych

Te metody co prawda nie przyspieszą porodu, ale wzmocnią skurcze porodowe. Picie herbaty z liści malin wzmocni mięśnie macicy, przez co sam poród będzie szybszy. Olej z wiesiołka zadziała tak samo, można przyjmować doustnie lub wykorzystywać do masażu krocza. Może pomóc też ananas, zawierający w swoim składzie enzym o nazwie bromelaina, który wpływa na zmiękczenie szyjki macicy.

Koktajl położnych- kontrowersyjna mikstura na wywołanie porodu

Koktajl położnych to mikstura, która ma wywołać skurcze u ciężarnej, kiedy jest już po terminie. Składa się z oleju rycynowego, masła orzechowego i soku morelowego. Olejek rycynowy to silny preparat przeczyszczający, który może wywołać skurcze i bóle brzucha, silną biegunkę oraz wymioty. Masło orzechowe poprawi smak koktajlu, ułatwi wypróżnianie i sprawi, że szybciej pozbędziemy się produktów przemiany materii. Sok morelowy ma działanie przeczyszczające, więc potęguje działanie mikstury.

Niektórzy uważają, że ten koktajl poza gwałtownymi skurczami jelit, może spowodować obkurczanie się macicy, wywołać skurcze porodowe i przyspieszyć poród. Mikstura jednak jest kontrowersyjna, dlatego radzimy zachować ostrożność przy stosowaniu takich środków na własną rękę. Można się na nią zdecydować wyłącznie po skonsultowaniu się z położną lub ginekologiem.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną