Gęste piersi u kobiet. Sprawdź, co to znaczy!

Patrycja

Kobiece dolegliwości

15.03.2022 16:25

Gęste piersi u kobiet. Sprawdź, co to znaczy!

Piersi u kobiet różnią się nie tylko rozmiarem i kształtem, ale także budową. Część kobiet ma tzw. „gęste piersi”. Sprawdź, co to znaczy!

Czym są gęste piersi?

Piersi zbudowane są z trzech rodzajów tkanek: tkanki gruczołowej, tłuszczowej i włóknistej. Ich procentowy udział różni się w zależności od osoby i genetycznych uwarunkowań.

Amerykańskie Towarzystwo Radiologiczne wyróżnia cztery typy budowy piersi (od A do D). Gęste piersi to typ D, praktycznie w całości zbudowane są z tkanki gruczołowej.

Oznacza to, że na zdjęciu mammograficznym, „gęste piersi” wyglądają następująco: tkanka tłuszczowa jest zbliżona wyglądem do tła na zdjęciu, a tkanka gruczołowa jest biaława. Niestety przez to trudniej jest wykryć w nich zmiany, a czułość mammografii spada.

Zawartość tkanki gruczołowej z wiekiem spada, zatem kobiety, które w wieku 30-40 lat mają gęste piersi, po 50. roku życia mogą mieć piersi bardziej tłuszczowe.

Zdjęcie Gęste piersi u kobiet. Sprawdź, co to znaczy! #1

Kobiety z gęstymi piersiami są bardziej narażone na raka!

Należy pamiętać o tym, że u kobiet z "gęstymi piersiami" ryzyko zachorowania na raka piersi jest wyższe.  Z tego powodu kobiety o „gęstych piersiach” powinny uważnie obserwować swoje piersi i regularnie się badać, według schematu ustalonego z lekarzem. Choć nie mamy wpływu na gęstość swoich piersi, to mamy wpływ na dbanie o ich zdrowie.

Profilaktyka zdrowych piersi

Podstawą do zachowania zdrowych piersi jest profilaktyka i ich regularne badanie.

Co roku na raka piersi umiera aż pół miliona kobiet na świecie, a 80% z nich stanowią kobiety po 50. roku życia. W zaawansowanym stadium choroby, szanse na jej pokonanie są niewielkie. Ale odpowiednio wczesne wyrycie raka piersi, daje bardzo dobre rokowania i dużą szansę na wyleczenie.

Z tego powodu warto się regularnie badać i odwiedzać lekarza. W celu wczesnego wykrycia zmian w piersi stosuje się następujące badania:

Samobadanie piersi

Samobadanie piersi pozwala na dokładne poznanie kształtu i budowy piersi oraz wczesne wykrycie niepokojących zmian. Już po skończeniu 20. roku życia, warto wykonywać je co miesiąc, w pozycji stojącej oraz w pozycji leżącej.

Badanie polega na delikatnym przesuwaniu opuszków palców i lekkim uciskaniu piersi. Ruchy powinny być wykonywane od góry w dół oraz okrężne, także od boku do centrum i odwrotnie.

Badania diagnostyczne

Podstawowymi badaniami diagnostycznymi w kierunku raka piersi są USG piersi i mammografia.  W przypadku niepokojących wyników, lekarz może zlecić biopsję lub wycięcie guzka w piersi, a potem badanie histopatologiczne.

Ultrasonografia piersi

Kobiety po 20. roku życia, powinny wykonywać USG piersi raz na dwa lata. USG to metoda bardzo dobra dla młodych kobiet, przed menopauzą, aktywnych hormonalnie.

Mammografia

Kobiety po 40. roku życia, co dwa lata powinny wykonywać badanie mammograficzne. Czułość mammografii w wykrywaniu zmian nowotworowych wynosi około 85% i zależy od budowy piersi. Niestety w przypadku „gęstych piersi” spada, dlatego lekarze w takim przypadku proponują rezonans magnetyczny lub tomosyntezę.