Co oznacza ból w mostku?

Patrycja

Zdrowie

02.03.2022 20:38

Co oznacza ból w mostku?

Ból w mostku może budzić lęk, ponieważ wiele osób kojarzy go z zawałem. Okazuje się, że może być także objawem innych dolegliwości. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny bólu w mostku. Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

Ból w mostku nie zawsze wskazuje na problemy z sercem

Ból w mostku nie zawsze wskazuje na problemy z sercem. Choć wiele osób kojarzy go przede wszystkim z zawałem, to często jest objawem innych dolegliwości.

Bardzo rzadko ból w mostku może świadczyć o zawale serca. W przypadku osób przed 40. rokiem życia, prawdopodobieństwo jest minimalne. Występuje jednak, gdy u pacjenta zdiagnozowano choroby układu krążenia.

Zdjęcie Co oznacza ból w mostku? #1

Objawy zawału to:

  • Ból za mostkiem z uczuciem ciężaru, ciśnienia, gniecenia lub pieczenia,
  • Ból może promieniować do szyi, żuchwy, jednego lub obu barków/ramion
  • ból po lewej stronie lub na środku klatki piersiowej,
  • kołatanie serca,
  • nagłe osłabienie,
  • nagła duszność wysiłkowa,
  • silny ból brzucha z wymiotami i/lub nudnościami,
  • silne zawroty głowy, oszołomienie,
  • omdlenie lub utrata przytomności.

Ból w mostku- możliwe przyczyny

Za mostkiem znajduje się wiele ważnych narządów, w tym serce, płuca i żołądek. Z tego powodu ból może wskazywać na choroby układu pokarmowego, oddechowego, mięśni i kości. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny bólu w mostku.

Zgaga

Zgaga to uczucie pieczenia i palenia w klatce piersiowej, które najczęściej pojawia się właśnie za mostkiem. Charakterystyczny jest także ból nasilający się w trakcie leżenia lub pochylania do przodu.

Przyczyną zgagi jest podrażnienie błony śluzowej przełyku. Wynika z cofania się treści z żołądka do przełyku, bez odruchu wymiotnego. To powoduje ból w klatce piersiowej.

Refluks żołądkowo- przełykowy

Choroba refleksowa jest podobna do zgagi. Jednak refluks powoduje uszkodzenia błony śluzowej przełyku, a to doprowadza do stanów zapalnych. Objawia się pieczeniem w klatce piersiowej, uczuciem guli w gardle, trudnościami z przełykaniem, gorzkim smakiem w ustach, bólem gardła, chrypą, kaszlem.

Wrzody żołądka

Ból mostka może być spowodowany przez wrzody żołądka. Inne objawy choroby wrzodowej to: ból żołądka na czczo, uczucie wzdęcia, nudności i brak apetytu.

Choroby układu oddechowego

Za ból w mostku mogą być odpowiedzialne choroby płuc, oskrzeli i tchawicy.

Zapalenie oskrzeli

Ból za mostkiem może wiązać się z ostrym zapaleniem oskrzeli. Przy tej chorobie charakterystyczny jest ból w klatce piersiowej w trakcie wdechu i wydechu. Innymi objawami choroby jest odkrztuszanie śluzu z oskrzeli, trudności w oddychaniu, duszności, świszczący oddech i gorączka.

Zapalenie opłucnej

Ta choroba także przejawia się ostrym bólem podczas oddychania, kichania lub kaszlu. Ból może być odczuwany za mostkiem. Towarzyszy jej niepokojący kaszel, duszności i gorączka.

Atak paniki

Ból w mostku może być również wywołany atakiem paniki. Atakom paniki często towarzyszą duszności, problemy z zaczerpnięciem tchu i oddychaniem. Silne wzrasta ciśnienie krwi i tętno, może pojawić się kołatanie serca i ucisk w klatce piersiowej. Występują szumy w uszach, zawroty i bóle głowy. Może pojawić się nawet paraliż.

Zdjęcie Co oznacza ból w mostku? #2

Kiedy iść do lekarza?

Jeśli poza bólem w mostku pojawiły się inne niepokojące objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Należy zwrócić uwagę na: zawroty głowy, nudności bez określonej przyczyny, pocenie się, problemy z oddychaniem, czy ucisk w klatce piersiowej.

W przypadku podejrzenia zawału, należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe.