Zimny czy ciepły okład? Czym się różnią i kiedy stosować?

Patrycja

Zdrowie

09.03.2022 9:40

Zimny czy ciepły okład? Czym się różnią i kiedy stosować?

Zarówno leczenie ciepłem jak i zimnem jest skuteczną metodą na wiele dolegliwości. Dowiedz się, kiedy warto stosować ciepłe, a kiedy zimne okłady. Sprawdź, w jakich sytuacjach pomagają.

Okłady zimne i ciepłe

Zabiegi ciepłem lub zimnem dobierane są w zależności od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć. Sprawdź, jak działają i jakie są przeciwwskazania do ich stosowania!

Zdjęcie Okłady ciepłe i zimne- kiedy je stosować? #1

Jak działają zimne okłady?

Stosowanie zimnych okładów jest skutecznym sposobem na zmniejszenie obrzęków, łagodzenie dolegliwości bólowych, a także ograniczenie procesów zapalnych w organizmie.

Zimno ma na celu zmniejszenie obrzęku i opuchlizny mięśni, ścięgien lub stawów i wykorzystuje naturalne reakcje organizmu, wyzwalane pod wpływem niskich temperatur.

Zimne okłady są skuteczne w przypadku kontuzji i urazów, skurczów mięśni, skręceń i zwichnięć stawów, po ukąszeniach owadów. Stosuje się je także w celach kosmetycznych: zmniejszania opuchlizny na twarzy, pod oczami, czy sińców.

Zimne okłady działają w ten sposób, że powodują miejscowe obniżenie temperatury w ciele, przez co organizm wytwarza więcej energii. Przekierowuje ją w miejsce urazu, obkurcza tkanki i naczynia krwionośne, zmniejszając ból i obrzęk. Przyspiesza regenerację i mobilizuje organizm, żeby zaczął produkować przeciwciała, pomagające zwalczyć stany chorobowe.

Jak stosować zimne okłady?

W domu możemy stosować zimne okłady na zmienione chorobowo, bolesne miejsca. Warto przykładać je na 15-20 minut i powtarzać zabieg 3-4 razy dziennie.

Takie mocno schodzone okłady należy nakładać nie bezpośrednio na gołą skórę, ale przez jakiś materiał, aby uniknąć ryzyka odmrożenia. Można stosować też gotowe opatrunki chłodzące, czy żelowe kompresy dostępne w aptece.

Przeciwwskazania do stosowania zimnych okładów

Przeciwwskazaniami do ich stosowania są: nadwrażliwość na zimno, niewydolność krążenia lub zespół Raynauda.

Jak działają ciepłe okłady?

Ciepłe okłady zapewniają przede wszystkim efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny i zmniejszający napięcie mięśniowe. Ich stosowanie powoduje rozgrzanie tkanek. To sprawia, że rozszerzają się naczynia krwionośne, zwiększa się krążenie krwi i jej dopływ do narządów. Oprócz tego ciepło wpływa na poprawę ruchomości stawów i elastyczność tkanek. Pobudza przemianę materii, a także przyspiesza gojenie się powierzchownych ran. Łagodzi bolesne miesiączki, działa odprężająco, relaksująco i uspokajająco. Poprawia ogólną odporność organizmu i przynosi wiele korzyści zdrowotnych.

Zdjęcie Okłady ciepłe i zimne- kiedy je stosować? #2

Jak stosować ciepłe okłady?

Ciepłe okłady warto przykładać na 15-20 minut. Należy pamiętać o warstwie materiału, która zapobiegnie ewentualnym oparzeniom.

Oprócz ciepłych okładów, warto stosować inne źródła ciepła: ciepłe kąpiele i prysznice, termofor, grzejące elektryczne koce, czy poduszki, rozgrzewające plastry i kompresy.

Przeciwwskazania do stosowania ciepłych okładów

Przeciwwskazaniami do ich stosowania są: gorączka i stany podgorączkowe, ostre stany zapalne, świeże urazy, ciężkie choroby serca i układu krążenia, żylaki, nadciśnienie tętnicze, zakrzepowo-zatorowe zapalenia naczyń.

To sprawdzona i bezpieczna metoda!

Zarówno stosowanie ciepłych, jak i zimnych okładów jest bezpieczną metodą niwelowania bólu, łagodzenia obrzęków, czy przyspieszania regeneracji organizmu.