Co możne oznaczać ból w klatce piersiowej?

Patrycja

Zdrowie

14.03.2021 17:24

Co możne oznaczać ból w klatce piersiowej?

Pieczenie, kłucie i duszności w klatce piersiowej to objawy, których nie wolno lekceważyć. Nie zawsze oznacza, że jest to zawał, przyczyną bólu mogą być problemy z żołądkiem, kręgosłupem, a nawet stres. Jednak nigdy nie powinniśmy ignorować takich dolegliwości!

Zdjęcie Ból w klatce piersiowej- nie wolno go lekceważyć #1

Przyczyny bólu w klatce piersiowej

Ból pojawiający się w klatce piersiowej może mieć wiele przyczyn. Najczęściej dotyczy serca i chorób z nim związanych, ale może też mieć inne powody.

 • Choroby układu pokarmowego- zgaga, czyli refluks żołądkowo- jelitowy objawia się bolesnym pieczeniem za mostkiem. Kamica pęcherzyka żółciowego lub stany zapalne trzustki także powodują bóle w klatce piersiowej.
 • Choroby układu oddechowego- wiele chorób płuc powoduje ból w klatce piersiowej. Należą do nich zapalenie opłucnej, odma, zatorowość płucna, nadciśnienie płucne,, choroby oskrzeli, tchawicy lub śródpiersia.
 • Urazy - pęknięte lub złamane żebra mogą powodować ból w klatce piersiowej.
 • Napad paniki- panice towarzyszy przyspieszony oddech, szybkie bicie serca, duszności, zawroty głowy, pocenie się oraz bóle w klatce piersiowej.

Czasem trudno ustalić przyczynę bólu w klatce piersiowej. Tego objawu nie wolno ignorować i niezwłocznie należy szukać pomocy medycznej, gdy się pojawi.

Zdjęcie Ból w klatce piersiowej- nie wolno go lekceważyć #2

Kiedy ból w klatce piersiowej to zawał?

Gdy ból promieniuje do lewej żuchwy i do lewego barku, może świadczyć o zawale. Tak samo, gdy w klatce piersiowej odczuwamy silny, gniotący ból, pojawia się nierówne bicie serca, a także drętwienie lewej ręki, zawroty głowy, osłabienie, nudności lub wymioty, zimne poty i spadek ciśnienia. Jeśli podejrzewasz, że masz zawał serca natychmiast wezwij pomoc!

Jakie badania trzeba wykonać, gdy pojawia się ból w klatce piersiowej?

Bólu w klatce piersiowej nie powinniśmy lekceważyć. Gdy dopadną nas dolegliwości bólowe, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, w celu wykonaniu następujących badań:

 • EKG, czyli elektrokardiogram- badanie, które zapisuje aktywność elektryczną serca za pomocą elektrod przymocowanych do skóry.
 • Rentgen klatki piersiowej.
 • Tomografia komputerowa.
 • Badania krwi, które ocenia ilość enzymów występujących w mięśniu sercowym.

Zdjęcie Ból w klatce piersiowej- nie wolno go lekceważyć #3

Może być wykonane także:

 • USG serca, czyli echokardiogram- badanie, które pozwala zobrazować pracę i struktury serca.
 • Testy wysiłkowe + EKG- pozwolą sprawdzić jak serce odpowiada na wysiłek i wskażą, czy ból jest z nim związany.
 • Koronarografia- badanie z użyciem wstrzyknięcia do tętnic kontrastu, pozwala je zidentyfikować i wskazać te zablokowane lub zwężone.