Może uratować życie, ale przyda się też w zwykłych sytuacjach! Sprawdź, jak działa koc termiczny

Patrycja

Zdrowie

09.03.2022 10:14

Może uratować życie, ale przyda się też w zwykłych sytuacjach! Sprawdź, jak działa koc termiczny

Sprawdź, jak działa i do czego przydaje się koc termiczny. Dowiedz się, kiedy go używać i jak poprawnie stosować.

Koc termiczny, czyli „folia życia”

Koc termiczny nazywany jest folią życia, folią NRC, folią przeciwwstrząsową, czy folią izotermiczną. Wiele różnych nazw opisuje jeden produkt, który powinien znaleźć się w każdej apteczce. Może uratować życie, ale przydaje się też w zwykłych sytuacjach!

Zdjęcie Może uratować życie, ale przyda się też w zwykłych sytuacjach! Sprawdź, jak działa koc termiczny #1

Czym jest koc termiczny?

Koc termiczny to cienka srebrno- złota folia, wykonana z metalizowanego tworzywa – polipropylenu. Pomysł na koc powstał już w latach 70. w National Research Center w USA na potrzeby NASA, stąd jego nazwa: folia NRC.

Może uratować życie, ale przyda się też w zwykłych sytuacjach

Początkowo wynalazek został zaprojektowany jako materiał wykorzystywany kosmicznych sondach, ale szybko znalazł zastosowanie w codziennym życiu. Używany jest w ratownictwie, w turystyce, survivalu oraz wielu alarmowych sytuacjach.

Przyda się także w różnych codziennych sytuacjach: do ochrony przed wychłodzeniem lub promieniowaniem słonecznym i przegrzaniem. Jest odblaskowy i dobrze widoczny, a ze względu na nieprzemakalność może być też wykorzystany jako prowizoryczne zabezpieczenie przed przemoczeniem.

Jak działa koc termiczny?

Dzięki obecności elastycznego ekranu, odbija około 80% promieniowania podczerwonego, a ponadto zmniejsza wpływ wychładzania organizmu. Warto pamiętać o tym, że koc nie ogrzewa, a jedynie zapobiega utracie ciepła lub jego absorpcji.

Jak używać koca termicznego? Czy strona ma znaczenie?

Dwie strony koca, srebrna i złota mogą prowadzić do niepewności, jak go używać. Wiele osób zastanawia się, którą stroną należy owinąć poszkodowanego i czy ma to jakieś znaczenie.

To bardzo proste!

Wbrew pozorom sprawa jest bardzo prosta! Okazuje się, że nie ma znaczenia, której strony użyjemy.

Choć w teorii zasada mówi, że stronę srebrną przykładamy do ciała, żeby kogoś ogrzać, a stronę złotą do ciała, żeby go wychłodzić. To w praktyce nie ma wielkiego znaczenia, czy okryjemy kogoś złotą, czy srebrną stroną folii, ponieważ różnica jest zbyt mała. Ważniejsze jest samo zastosowanie folii.

Zdjęcie Może uratować życie, ale przyda się też w zwykłych sytuacjach! Sprawdź, jak działa koc termiczny #2

O tym warto pamiętać!

Warto pamiętać o tym, że złota strona jest lepiej widoczna, co ma duże znaczenie w przypadku ofiar wypadków, zwłaszcza w złych warunkach pogodowych, czy oświetleniowych. W takim przypadku strona srebrna powinna być zwrócona w stronę ciała poszkodowanego.

Musisz go mieć!

Taki koc warto mieć zarówno w domowej, jak i samochodowej apteczce, a także przy sobie, gdy wybieramy się na pieszą wędrówkę, na plażę, czy nad wodę. Koc termiczny może przydać się w wielu codziennych sytuacjach, uratować Cię z opresji, a nawet pomóc ocalić życie Twoje lub innych osób.

Koc termiczny możesz kupić w każdej aptece, a jego cena zaczyna się już od 5 złotych.