Ból pod pachą - 6 możliwych przyczyn

Ból pod pachą - 6 możliwych przyczyn

Ból pod pachą to nie coś, co towarzyszy nam często. Nie jest to ból głowy, którym zazwyczaj się nie przejmujemy i przechodzi nad nim do porządku dziennego. Pewnie z tego właśnie względu ból pod pachą wprowadza nas w niepokój i powoduje, że chodzą nam po głowie prawdziwe obawy. Czy jednak jest się czym przejmować? I tak, i nie. Sprawdźcie sami.

Zdjęcie Ból pod pachą - 6 możliwych przyczyn #1

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu pod pachą?

Uraz lub nadwyrężenie mięśnia

Ból pod pachą może być wynikiem nadwyrężenia lub urazu mięśni. Często towarzyszy on osobom, które niedawno przeszły ciężki trening. W tym przypadku ból pod pachą to po prostu zwykłe zakwasy, które bolą. Jeśli ból nie znika jednak po kilku dniach - warto udać się do lekarza. Być może ból jest wynikiem głębszego urazu.Uraz dołu pachowego

Do tego typu urazu może dojść podczas treningu, ale i upadku. Co więcej, ból pod pachą nie musi oznaczać urazu pachy. Może on również towarzyszyć zwichnięciu lub złamaniu barku oraz kości ramiennej. W tym przypadku konieczna jest pomoc medyczna.

Węzły chłonne

Pod pachami znajdują się węzły chłonne. Powiększają się one i są czułe na dotyk (często bolą), kiedy organizm walczy z jakąś infekcją. Taki węzeł powiększa się do wielkości ziarna grochu, boli i jest ruchomy - można go przesuwać pod skórą.

Zdjęcie Ból pod pachą - 6 możliwych przyczyn #2

Zapalenie mieszków włosowych

Pod pachami znajdują się mieszki włosowe. Ze względu na wilgoć panującą na skórze mieszki włosowe pod pachami często zostają podrażnione, a w efekcie zainfekowane. Wtedy skóra pod pachami może naprawdę boleć. Przy zapaleniu mieszków włosowych pojawiają się na skórze również czerwone kropki, które często nieco się powiększają.

Ból pod pachą - wskazówka poważnych chorób

Bywa, że ból pod lewą pachą może wskazywać na choroby serca, na przykład niedokrwistość. Wtedy zazwyczaj drętwieje również lewa ręka.

Natomiast ból pod prawą pachą może wskazywać na zapalenie pęcherzyka żółciowego i obecność kamieni żółciowych.

Guz pod pachą

Warto również pamiętać o tym, że guz lub guzki pojawiające się w okolicach pach mogą wskazywać na obecność guzków piersi. Lekarz ginekolog badając piersi pod kątem guzków, bada również okolicę pach. Warto więc nie pomijać tego obszaru podczas samobadania.

Agnieszka

Polecane