Kaszaki- czym są i skąd się biorą?

Patrycja

Zdrowie

02.03.2022 21:46

Kaszaki- czym są i skąd się biorą?

To zgrubienia lub niewielkie guzki, które powstają pod skórą. Dowiesz się skąd się biorą, czy są groźne i jak można się ich pozbyć.

Czym są kaszaki?

Kaszak to niewielka torbiel, inaczej cysta naskórkowa lub narośl na skórze. To zgrubienia lub niewielkie guzki, które powstają pod skórą, występują pojedynczo lub jako zmiany mnogie, a ich wielkość wynosi od kilku milimetrów do kilku centymetrów.

Wypełnione są mieszaniną keratyny, łoju, cholesterolu i zrogowaciałego naskórka, czasem także fragmentami mieszków włosowych.

Najczęściej przybierają barwę skóry, ale mogą mieć też barwę białą, żółtą albo widoczny ciemny, centralny punkt guzka, który świadczy o niedrożności kanału włosowego. Kaszaki mogą być miękkie lub twarde, zwykle są bezbolesne, ale czasem towarzyszy im zaczerwienie oraz ból.

Zdjęcie Kaszaki- czym są i skąd się biorą? #1

Gdzie występują kaszaki?

Kaszaki najczęściej zlokalizowane w okolicy mieszków i gruczołów włosowych. Kaszaki pojawiają się na twarzy, skórze głowy, karku, szyi, klatce piersiowej, brzuchu, plecach, powiekach, na błonach śluzowych oka i jamy ustnej oraz w okolicach intymnych: na wzgórku łonowym, wargach sromowych oraz mosznie.

Kaszaki częściej spotyka się u mężczyzn, niż u kobiet. Najczęściej pojawiają się u osób pomiędzy 30. a 40. rokiem życia, u osób w okresie dojrzewania lub u seniorów po 60. roku życia.

Jakie są przyczyny występowania kaszaków?

Przyczyny powstawania kaszaków są zróżnicowane. Należą do nich:

  • Przyczyny genetyczne,
  • Wady rozwojowe powstałe już w okresie płodowym,
  • Okres dojrzewania i nadmierna praca gruczołów łojowych
  • Zaczopowanie ujść mieszków włosowych oraz gruczołów łojowych,
  • Defekty mieszków włosowych,
  • Brak odpowiedniej higieny osobistej,
  • Nieprawidłowa pielęgnacja skóry, przez stosowanie środków kosmetycznych zawierających silikony i oleje.
  • Zbyt intensywna ekspozycja skóry na promieniowanie UV, zwłaszcza u osób powyżej 60. roku życia
  • Zakażenie wirusem HPV.

Zdjęcie Kaszaki- czym są i skąd się biorą? #2

Czy kaszaki są groźne?

Kaszaki zwykle pojawiają się na powierzchni skóry i mają charakter łagodny. Jednak czasem dochodzi do ich nadkażenia, a wtedy pojawia się stan zapalny i ból. Kaszaki nie są groźne, ale lekarze czasem sugerują wykonanie biopsji, żeby wykluczyć, czy guzki nie stanowią zagrożenia.

Jak się leczy kaszaki?

W większości przypadków, małe i niepowikłane kaszaki, nie wymagają żadnego leczenia i samoistnie ustępują. Nie należy ich samodzielnie przekłuwać, ponieważ to może doprowadzić do stanu zapalnego.

Gdy kaszaki są duże, wymagają leczenia, które polega na nacięciu zmiany skalpelem i opróżnieniu torbieli z zawartości. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Jeśli nie wiesz, czy masz do czynienia z kaszakiem, skonsultuj się z dermatologiem. Te zmiany nie są trudne do zdiagnozowania, lekarz rozpozna je za pomocą fizykalnego badania zmiany.