Rząd zwolnił z kwarantanny osoby przekraczające granicę polsko- ukraińską

Patrycja
Newsy
01.03.2022 19:00
Rząd zwolnił z kwarantanny osoby przekraczające granicę polsko- ukraińską

W związku z trwającym konfliktem zbrojnym, Rząd zniósł kwarantannę dla osób przekraczających granicę polsko-ukraińską. Dowiedz się więcej na ten temat!

Zdjęcie Rząd zwolnił z kwarantanny osoby przekraczające granicę polsko- ukraińską #1

Łagodzenie restrykcji covidowych

Według Rządu aktualna sytuacja pandemiczna w Polsce pozwala na poluzowanie obowiązujących do tej pory obostrzeń, związanych z koronawirusem. W życie weszły nowe przepisy, a większość obostrzeń covidowych została zniesiona od 1 marca!

Co się zmienia od 1 marca 2022 roku?

Wśród obostrzeń pozostaje obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych oraz izolacja i kwarantanna dla współdomowników w skróconym czasie (7 dni).

Zniesione zostają obostrzenia gospodarcze, w tym dotyczące limitów osób, jakie musiały być zachowane w sklepach, restauracjach, środkach transportu, imprezach, wydarzeniach kulturalnych i spotkaniach.

Zniesione zostaje zalecenie pracy zdalnej, co tyczy się przywrócenia normalnej pracy urzędów.

To nie wszystko! Nowe przepisy zakładają również zwolnienie z konieczności odbycia kwarantanny dla osób przekraczających granicę z Ukrainą.

Rząd zwolnił z kwarantanny osoby przekraczające granicę polsko- ukraińską

W związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju, osoby przekraczające granicę polsko- ukraińską, będą zwolnione z kwarantanny. Oprócz tego nie będą musiały okazać negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski przekazał na Twitterze:

„Osoby przekraczające granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa są zwolnione z obowiązku kwarantanny”.

Źródło: https://twitter.com/a_niedzielski/status/1496963713676595201?s=20&t=5JfBg5NJZ55w791TqC7qAg

Ponad 350 tysięcy obywateli Ukrainy jest już w Polsce

Decyzja ta wynika z konieczności zapewnienia płynnego przemieszczania się przez granicę osób, które opuszczają terytorium Ukrainy.

W związku z konfliktem zbrojnym, do Polski wjechała rekordowa liczba osób z Ukrainy. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik poinformował we wtorek: „Wczoraj pobiliśmy kolejny rekord, ponad 100 tys. ludzi przejechało przez granicę ukraińsko-polską. Łącznie od początku konfliktu liczymy, że 350 tys. ludzi pojawiło się na terenie Polski".

Zapewnił, że "Jesteśmy przygotowani na to, by udzielić pomocy wszystkim tym, którzy uciekają przed bombami". Według szacunków w ciągu najbliższych dni na terytorium naszego kraju może wjechać blisko milion osób z Ukrainy. Wąsik zaapelował, żeby Polacy pomagali Ukraińcom w sposób "spokojny i zorganizowany".

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną